Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tutkimus lasten vieraannuttamisesta vanhemmastaan

Vierailija
21.11.2013 |

Lapset ovat Suomessa pelinappuloita eron tullen ja kuten tutkimuksesta käy ilmi katkeruus kukoistaa (uusi kumppani vieraannuttaminen pahenee).

 

Vieraannuttamine on lähivanhemman tekosia.

 

http://www.psyjuridica.com/uutiset.html?61

 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
21.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne etävanhemmatkin saattaa olla aikalailla lapselle hankalia ja joskus vahingollisiakin tapauksia...  esim Eerikan tapauksessa äiti pelattiin pois aika härskisti.

 

Mutta sellaiset ihmiset ne sitten vaahto suussa tätä yrittää käyttää aseena, lapsen hyvinvoinnilla ei ole mitään merkitystä. Lapsella on oikeus vanhempiin, ei vanhemmilla ole muuta kuin velvollisuuksia lastaan kohtaan, mikä taas usein unohtuu niiltä 'uhriutuvilta' etävanhemmilta.

 

 

Toki, aivan varmasti voi olla katkeria ja persoonallisuushäiriöitä lähivanhempia lasten elämää hankaloittamassa, mutta varmaan vähintään yhtä paljon on niitä sekopäisiä ja vaarallisia etävanhempiakin.

 

Kyllä mä suosittelisin aina ensimmäisenä katsomaan peiliin ennemmin kuin alkaa sormilla osoittelemaaan muita kun on välit solmussa ja kommunikaatio-ongelmia. Lapselle paljon helpompi tapa kuin alkaa käräjöimään häntä koskevista asioista. Ihmetyttää vaan miksi niin usein etävanhempaa kiinnostaa hakea oikeutta vain ja ainoastaan 'hänen oikeuteensa' tavata lapsia, mutta ei koskaan hänen velvollisuuteensa hoitaa lapsen oikeutta riittävään elatukseen kunnialla? 

Vierailija
2/2 |
21.11.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi on niin vaikeaa tunnustaa, että viraannuttamista tapahtuu ja keskustella nimenomaan siitä aiheesta ilman, että sotketaan muita asioita esim elarit keskusteluun?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla