Apua! Äkillinen tarve, rattaat pitkälle lapselle
Lapsi vajaa kolmevuotias, jota joudun olosuhteiden pakosta kuljettamaan tämän talven kilometritolkulla säästä riippumatta. Tilanne tuli vähän yllätyksenä, kaivettiin vanhat Emmaljungat varastosta mutta lapsi onkin kasvanut niistä yli. Jalat mahtuisivat hienosti mutta kuomu ei mahdu päälle kun pää ottaa kiinni. Kunnon kuomua kuitenkin tarvitaan kun kuljetan lasta lumi- ja räntäsateessa.
Mitkä olisivat tukevat, hyvälaatuiset, järkihintaiset rattaat joihin pitkäselkäinen lapsi mahtuu.
Ja nyt en kaipaa infoa siitä miten tuonikäinen lapsi jaksaa jo kävellä. Tässä tilanteessa se ei käy, matkaa on liikaa ja aikataulu ei anna periksi odotella pientä kulkijaa.
Kommentit (14)
Tässä näitä z-linen yksösrattaita
http://bellabambina.fi/catalog/kolmipyriset-matkarattaat-line-city-jogger-p-2131.html
9
Tässä vielä juoksurattaat, joissa on isommat pyörät, jos matkan varrelle sattuu auraamattomia teitä tai muuten hankalaa maastoa.
Babyjoggerin rattaisiin menee pidempikin lapsi. Meillä City Elitet ja ovat tosi isot, kuomu suuri ja korkealla. Olivat myös älyttömän hyvät lumihangessa viime talvena, isot pyörät ja etupyörän saa lukittua tarvittaessa helposti. Kolmepyöräiset myös kulkevat hangessa mielestäni helpommin kuin meidän nelipyöräiset.
Ehdin vasta nyt takaisin, ja tännehän oli tullut monta hyvää vinkkiä vinkkejä!
Tosiaan kuomu on hyvä jottei räntäkelillä vaatteet kastu jo matkalla (pitää päiväkodissakin olla ulkona eikä aina ole toista ulkovaatesettiä käyttöön).
Ja toisinaan mennään noin puolet matkasta bussilla. Lumessa pitää myöskin pystyä työntämään.
Kiitos kaunis kaikille avusta! Eiköhän tämä tästä..
AP
[quote author="Vierailija" time="03.12.2013 klo 16:46"]
...Ja älä välitä näistä, joiden mielestä lasta ei saa kuljettaa rattaissa. En ole viiden viimeisen vuoden aikana nähnyt ikinä missään ketään varhain taapertamassa kaikessa rauhassa lastensa tahtiin ilman kiireen häivää. En tiedä, käyttävätkö nämä äidit sitten jotain teleporttia lastensa siirtymiin (koska autolla ja bussillahan he eivät liiku...;) mutta meidän tavallisten kuolevaisten täytyy roudata lapsemme hoitoon ja itsemme töihin siten miten se käy kaikkein näppärimmin, ja suuren osan vuodesta rattaat ovat siihen kaikkein paras keino.
[/quote]
:D Tämä on niin totta! Kiitos nauruista.
AP
eipä noita varmaan paljoa vaihtoehtoja ole, jos Emmaljungat on pienet. Jotkut Brio Ponyt on varmaan tilavimmat rattaat isolle lapselle, mutta niiden kuomu on kyllä tosi pieni. Ehkä menis taljan ja kunnon viltin kanssa? Niitä on kyllä aika tuska työntää hangessa...
Emmaljunga spider ja niihin irtokuomu, jonka saat itse säädettyä.
Niin ja sadesuoja noihin spidereihin tarvittaessa :)
Ja entäs pulkka? Sinne vaan taljan päälle istumaan, viltti päälle ja huppu päähän suojaamaan.
Vetokärry, jos ei tartte bussiin tms mennä :)
Onko se kuomu ainoa ongelma? Ei aina sada lunta ja räntää. Voisiko harkita jotain viltti-huppusysteemiä?
Teutonia Timmy, käytettyjä useamman vuoden vanhoja löytyy alle satasella. Neljä kunnollisen kokoista pyörää, kulkevat kelissä kuin kelissä siinä missä yhdistelmätkin.
Meillä on lapsilla juoksurattaat (emma-merkkiset, ovatkohan nykykään z-line-merkkiset). Ovat tosi hyvät. Kuomu on niin korkea, että meillä viisivuotiaskin voi istua rattaissa kuomu alhaalla. Kuomu ei tosin suojaa kovin hyvin, on lähinnä nimellinen, mut on siitä jotain apua kuitenkin. Bonuksena renkaat ovat niin isot, että näillä mennään paksussakin lumessa, vaikka kyydissä on kaksi lasta. Voisit kokeilla, oisko juoksurattaat ne, jotka voisit hankkia? Meillä siis tuplat mutta näitä on samantyyppisiä ihan perusrattaina. Eivät ole kovin kalliitkaan.
Ja älä välitä näistä, joiden mielestä lasta ei saa kuljettaa rattaissa. En ole viiden viimeisen vuoden aikana nähnyt ikinä missään ketään varhain taapertamassa kaikessa rauhassa lastensa tahtiin ilman kiireen häivää. En tiedä, käyttävätkö nämä äidit sitten jotain teleporttia lastensa siirtymiin (koska autolla ja bussillahan he eivät liiku...;) mutta meidän tavallisten kuolevaisten täytyy roudata lapsemme hoitoon ja itsemme töihin siten miten se käy kaikkein näppärimmin, ja suuren osan vuodesta rattaat ovat siihen kaikkein paras keino.