Pirttihirmuko?
Meillä tuli riitaa mieheni kanssa, koska hän olisi halunnut lähteä kavereidensa kanssa juhannuksen viettoon ja tietäähän sen, että ryyppäysreissu siitä tulisi. Itse kerroin miehelle että toivon hänen jäävän kanssani viettämään alkoholitonta kaupunkijuhannusta tai korkeintaan pari lasia viiniä. Tästä alkoi kova riitely ja sanoin hänelle että se on joko minä tai hänen kaverinsa, jolloin hän haukkui minut pirttihirmuksi.
Onko väärin esittää tällaisia toiveita puolisolleen ja onko hänellä oikeutta loukata nimittämällä pirttihirmuksi?
Kommentit (17)
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 12:01"]
Aika outoa, ettette etukäteen suunnittele, miten vietätte juhlan _yhdessä_. Vai kutsuttiinko sinutkin ryyppyreissulle?
[/quote]
Kutsuttiin, mutta minua ei todellakaan kiinnosta katsella ympäri päissään örveltäjiä koko juhannusta, joten lähteminen ei tullut kysymykseen.
Ei kenelläkään ole oikeutta nimittää ketään millään nimellä, ei miehelläsikään sinua pirttihirmuksi. Uhkavaatimustenkin esittäminen on varsin ikävää. Luulen, että erehdyit siihen siksi, että sinusta tuntui kurjalta, kun miehesi halusi viettää juhannuksen ilman sinua.
Miehesi on valmis lähtemään kavereiden kanssa juhlimaan. Sinä puolestasi olisit halunnut viettää juhannusta miehesi kanssa. Hmph. Tästähän se teidän riitanne alkoi. Tästä herää lukuisia lisäkysymyksiä.
Onko tämä ensimmäinen kerta, kun hän asettaa kaverinsa sinun edelle vai tekeekö hän tätä useinkin? Miksi hän ei halua viettää juhannusta kanssasi? Olisitko ihan yksin, jos miehesi lähtisi kavereiden kanssa? Haittaako sinua olla yksin juhannuksena? Miten teidän parisuhteenne muuten voi?
Hmm.. Pirttihirmuksi haukkuminen on kyllä lapsellista. Tykkääkö miehesi paljon juhlia ja ryypätä kaveriporukalla? Jos kyllä, niin mun mielestä voisi kyllä hyvin jäädä nyt sun seuraksi juhlimaan kaupungissa sivistyneesti! Jos taas ei, niin ehkä ryyppyreissun voisi "sallia" :)
Olette kumpikin käyttäytyneet tosi lapsellisesti. Kiristäminen erolla on oikeasti rumaa ja usein ne parit, jotka tätä kiristyskeinoa käyttävät, eroavatkin. Pirttihirmuksi nimittely on ehkä astetta vähemmän rumaa. Jos mieheni yrittäisi kiristää erolla minua, luultavasti nimittelisin häntä itsekin.
En ymmärrä naisia, jotka eivät salli miehelle miesporukassa juhlimista silloin tällöin. En itsekään tykkää siitä, että mies lähtee ryppäämään kavereidensa kanssa, mutta koska sitä tapahtuu äärettömän harvoin, katson, että hänellä on siihen oikeus ja minulla velvollisuus sietää sitä. Mies kuitenkin ilmoittaa näistä illoista hyvissä ajoin.
Miksi ette sunnitelleet juhannuksen viettoa jo aikaisemmin? Miten oikein päädyitte tähän tilanteeseen?
Tavallaan olet. Mitä se sulle kuuluu, mitä miehesi tekee jussina?
Kyllä mies on yleensä ollut siistillä linjalla ja siksi ihmettelenkin mikä hinku nyt on lähteä moiselle reissulle. Myös siksi en hyväksy asiaa.
a.p.
On se kumma että sinkkuna saa bilettää. Heti kun päästään avioon asti, niin johan tulee pallo jalkaa ;(
Ap, olepa nyt rehellinen edes itsellesi. Aloitusviestissäsi kysyt, onko väärin esittää toivetta, että mies viettäisi raittiin jussin kanssasi ja nyt kerrot, ettet hyväksy miehesi satunnaisia ryyppyreissuja. Jos on niin, että "esität toiveen", sisältää se myös sen, että ymmärrät ja hyväksyt, ettei toiveesi välttämättä toteudu. Jos taas ilmoitat, ettet hyväksy miehesi satunnaista juhlimista, olet todellakin pirttihirmu.
Hei c'moon. Juhannus on kerran vuodessa. Löystytä nyt säkin vähän sitä nutturaasi ;) Jos haluat viettää alkoholittoman kaupunkijuhannuksen, niin sen kun. Keitä vaikka kaakaota ja mene illalla kokkoa katsomaan. Anna nyt miehellesi edes vähän vapaata. Joustavuus on parempi takuu liitolle kuin toisen kontrolloiminen ;)
En minä mitään kontrollia hae vaan sitä, että olisi rauhallista yhteistä aikaa juhannuspyhien yli, mutta kun ei näytä kelpaavan.
a.p.
Juhannus on kerran vuodessa! Mikä pyhä aika se just on, että silloin pitää olla ehdottomasti yhdessä? Joulu on erikseen. Anna nyt ukkosi mennä, hyvähän se vaan että sillä on kavereita. Aika ykspuolista nyhjätä kahdestaan himassa. Alkoholikaan silloin tällöin otettuna oo mikään peikko. Nyt on oikein hyvät terassikelitkin. Sihautanpa tässä just huurteisen auki, cheers....
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 12:50"]
En minä mitään kontrollia hae vaan sitä, että olisi rauhallista yhteistä aikaa juhannuspyhien yli, mutta kun ei näytä kelpaavan.
a.p.
[/quote]
Juhannuksena pitää juhlia ja olla kavereiden kanssa. Ei kahdestaan kotona
Teidän toiveet eivät juhannuksen viettotavasta kohtaa. Kumpikaan ei siis ole väärässä. Miksi ette puhuneet tästä jo aikaisemmin, toiveistanne, jolloin olisitte voineet tehdä kompromissin.
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 12:50"]En minä mitään kontrollia hae vaan sitä, että olisi rauhallista yhteistä aikaa juhannuspyhien yli, mutta kun ei näytä kelpaavan.
a.p.[/quote]
Et siis halua kontrolloida mutta miehen pitäisi viettää juhannus niinkuin sinä haluat?
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 12:50"]En minä mitään kontrollia hae vaan sitä, että olisi rauhallista yhteistä aikaa juhannuspyhien yli, mutta kun ei näytä kelpaavan.
a.p.[/quote]
Et siis halua kontrolloida mutta miehen pitäisi viettää juhannus niinkuin sinä haluat?
Ap, mitä juhannukseesi kuuluu? Onko se mies nyt lähtenyt ryyppäämään? Mitä itse teet nyt?
Aika outoa, ettette etukäteen suunnittele, miten vietätte juhlan _yhdessä_. Vai kutsuttiinko sinutkin ryyppyreissulle?