Kempeleessä/lähistöllä uimapaikkoja?
Semmosia, jotka ei olis meren rannalla. Ouluntullissa/kalliomontulla on aina niin paljon porukkaa, sinne ei jaksais mennä :s
Suositelkaa jotain hyvää, tekis niin mieli uimaan!! :)
Kommentit (6)
Papiskakaan ei enää ole virallinen uimaranta, joten sieltä on poistettu mm. roskakorit. Tämän takia siellä saattaa hiekasta löytyä entistä enemmän ikäviä yllätyksiä, kuten lasinsiruja ;/
Papinjärvi, Oulunsalossa. Mourunkijärvi, Kempeleen juurussuolla.
Valkiaisjärvi Oulussa, Ampumaradan uimapaikka Tyrnävällä
Hei kiitos, pitääpä käydä tsekkaamassa!
Papinjärveä olisin suositellut minäkin. Mourunkijärvellä käytiin joskus aikanaan myös uimassa, mutta se ei taida enää olla virallinen uimaranta (mikä ei toiki tarkoita, ettei siellä voisi uida). Lämsänjärvi Oulussa. Papinjärvi ja Lämsänjärvi molemmat myös aika ruuhkaisia aina, mutta hyviä uimapaikkoja.
Kaikki Oulujoen uimarannat (ellei sitten mukana ole pieniä lapsia, joille syvenee liian äkkiä, esim Värtön tai Tuiran uimaranta).
Valkiaisjärvi on kyllä aika kaukana, samoin tyrnävä.. mut kiitti!