Oikeinkirjoitus. Onko 7.–9. -luokkalaiset...
Aloin tässä pohtia oikeinkirjoitusta.
Itselle kielikorva sanoisi, että pitäisi laittaa 7.–9. -luokkalaiset. Tai 5–7 -vuotiaat jne. Pienellä googlailulla kuitenkin löytyy valtavasti virallisenkin oloisia sivuja, joissa lukee 7.–9.-luokkalaisille, 5–7-vuotiaille.
No oli siellä paljon sivuja, missä luki myös 7-9-luokkalaisille...
Näemmä ei tämä kone tuota tähän palstalle noita lyhyitä ja pitkiä viivoja niin kuin wordiin. Mutta tuossa esimerkissäni tarkoitan, että mun mielestäni pitäisi olla numeroiden välissä pitkä viiva ja lyhyt ennen luokkalaisille jne.
Eli kysymys kuuluu, tuleeko välilyönti ennen tuota lyhyttä viivaa? Itse pistäisin, mutta jos joidenkin kaupunkienkin sivuilla on ilman väliä, aloin epäillä.
Kommentit (9)
En meinaan ensin löytänyt tuolta Kotuksen sivuilta esimerkkiä, mutta nyt löysin.
Sieltä kopsattua:
• Yhdysmerkki osoittaa yhdyssanojen yhteistä, toistamatta jätettyä osaa:
syntymäaika ja -paikka (< syntymäaika ja syntymäpaikka)
Keski- ja Etelä-Eurooppa
korva-, nenä- ja kurkkutaudit, liike-, työ- yms. tilat
5–6- ja 9–10-vuotiaat
1970- ja 80-luvulla ~ 1970- ja 80-luvuilla
Eli ei siihen sitä välilyöntiä tule. Mistähän olen sen saanut päähäni, että tulisi?
ap
järjestysluku jotenkin eri säännön mukaan?
mutta joskus tietotekniikan alkuaikoina on opetettu sellainen kirjoittamaan mahdollisesti selkeyden vuoksi? Muistan että mulle on jossain yhteydessä opetettu ja se on ollut ennemmin atk:ta kuin äidinkieltä.
Pitkä viiva tuossa välissä on oikein mutta ennen tavumerkkiä ei tule välilyöntiä, koska edeltävien sanojenvälissä ei ole välejä. Se on hyvä muistisääntö.
Pitkä viiva tuossa välissä on oikein mutta ennen tavumerkkiä ei tule välilyöntiä, koska edeltävien sanojenvälissä ei ole välejä. Se on hyvä muistisääntö.
Pitkä viiva tuossa välissä on oikein mutta ennen tavumerkkiä ei tule välilyöntiä, koska edeltävien sanojenvälissä ei ole välejä. Se on hyvä muistisääntö.
Oikeasti alkoi nolottaa, sillä mä työni on paljolti kirjoittamista. Pitäisi kerrata noita kielioppisääntöjä vähän ahkerammin...
ap
sanaliitoissa, joissa yhdyssanan alkuosa on kahdesta tai useammasta osasta muodostuva sanaliitto. Esim. avaimet käteen -kauppa.
Tuossahan ne viivat oli ihan oikein, vaikka tähän tekstikenttään kirjoittaessa olivat ihan saman pituisia.
ap