Miksi mies on alkanut huomautella ulkonäöstäni ikävään sävyyn? Tuntuu tosi
pahalta, enkä ymmärrä syytä :(
Ollaan oltu yhdessä viitisen vuotta, aina kehunut mua kauniiksi jne, nyt about puolen vuoden sisään tilanne muuttunut, on alkanut tulla tosi piikikkäitä ja ilkeitä huomautuksia koskien vaatetustani, hiuksiani, meikkaamistani, kroppaani, ihan kaikkea. EIKÄ siis ole mikään muuttunut mussa ulkoisesti, hius- ja pukeutumistyyli sama, meikkaan samalla tavoin kuin ennen, kiloja ei ole tullut lisää.
Onko vainoharhaista päätellä tästä että sillä mahd. toinen nainen?
Ei fyysistä läheisyyttäkään meillä samalla tavalla enää kuin ennen, mies on aina "väsynyt" ja ärtyisä.
Olen neuvoton :(
Kommentit (15)
toinen nainen ja juttu finaalissa. Luuseri mies vain ei saa puhuttua sinulle asioita halki. EIpä ole ensimmäinen kerta, kuitenkin nämä vellihousut kykenevät pettämään - se onkin ihmeellistä. Anna mennä vahingon kiertämään...
miehellä oli toinen nainen. Ensin tuli ulkonäöstä huomauttelu, muuttui vähitellen suoranaiseksi vittuiluksi.
Lopulta jäi kiinni sivusuhteesta ja se riitti mulle. Mies on nykyään ex.
Mutta ota huomioon että sun miehellä ei välttämättä ole toista naista. Ehkä on huomannut itsessään selviä ikääntymisen merkkejä ja tutkailee niitä myös sinussa. Selkeästi miehesi elää jotain kriisiä ja purkaa sen myös sinuun. Toivottavasti ei hae apua kriisiinsä toisen naisen kainalosta.
Mies ei myönnä mitään, ei edes ilmiselvää muutosta omassa käytöksessään. Kysyin suoraan jopa eilen onko sillä toinen, tuhahti halveksivasti ja sanoi että oon vainoharhainen. :(
ap
ja mies on vaan kateellinen kaverilleen.
Mulla kävi samalla tavalla. Alkoi tosiaan huomauttelemaan. Parin kuukauden huomauttelun jälkeen uhkasi erota jos en laihduta. Ja sitten vaan yks päivä lähti ja jätti. Myöhemmin paljastui, että toinen nainenhan sillä oli.
No tää on mun kokemus. Voi olla että sun miehellä ei ole. Tuo vaan täytyy selvittää, miksi on alkanut huomauttelemaan. Tosi loukkaavaa!!
Mies haluaa syystä tai toisesta (= toinen nainen) kerätä itselleen syitä eroon ja kun rohkeus ei riitä, hän toivoo tulevansa jätetyksi.
Todennäköisesti hän kuittaile tietoisesti.
Olen ollut samassa tilanteessa (luuseri)miehenä. Nykyisin osaisin klaarata tilanteen paremmin.
ei toi huomauttelu välttämättä toisesta naisesta kuitenkaan kerro. välillä elämä vituttaa ja eukko siinä samalla. kun on monta vuotta yhdessä niin alun uutuudenviehätys katoaa vähitellen ja tilalle tulee se tylsä arki. huomauttele takas, niin mäkin teen :)
olet alkanut ärsyttää häntä, vaikka mikään ei olekaan muuttunut sinussa aiempaan. Joko suhteenne on miehenne osalta tullut määränpäähän, eikä mies osaa käsitellä asiaa, joten purkaa asian sinulle veeittuilemiseen. Olet alkanut ärsyttää häntä.
Tai sitten miehellä on toinen nainen, eikä enää koe rakastavansa sinua uuden ihastuksen kourissa. Tässäkin se inhotus sinua kohtaan saa aikaan piikittelyä, etkä tee mitään oikein hänen mielestään.
Tai sitten kolmas vaihtoehto on se, että miestä painaa helvetisti jokin asia, jota ei uskalla tai halua ottaa esille: työvaikeuksia, irtisanomisuhkaa, työpaineita, rahahuolia tmv.
ihastusvaihe on ohi (tai ollut jo pitkään) ei rakkautta syntynyt. Katselee seuraavaa.
Naisethan sitä vasta nalkuttavatkin miehilleen kaikesta mahdollisesta. Tarkoittaako sitä, että toinen mies on kuvioissa?
Jospa et ole huomannut, että olet lihonnut?
Itselle käy usein (olen jojo) niin, että lihoan kilon tai pari enkä itse huomaa.
kännykkä äänettömällä..uusia vaatteita..venähtäviä työpäiviä...
Mitäs muuta teidän suhteessa mättää? Unohdetaan nyt se että sä olet ulkoisesti samanlainen kuin 5 vuotta sitten. Tarkoitan teidän SUHDETTA.
Jos kumppani tulisi minulta vaatimaan ja selvittämään käytöstä, ilman että häntä kiinnostaa vointini niin jättäisin. Millainen kumppani sellainen on?
Jos mies on väsynyt niin se vaikuttaa hänen tekemisiin kotona ja se taas vaikuttaa lopulta miten teillä kaikki voivat.
Miksi miehen jaksamiseen ei voisi panostaa? Kauanko ajattelit että ette tee asialle mitään?
Tottakai se on vainoharhaa jos jankkaa toisista naisista jos sellaista ei ole. Pitäisikö sinun mustasukkaisuudelle tehdä jotain?
Jos oma mies olisi väsynyt niin hänelle toipumiseen aikaa. Jos se ei mene ohi niin takana voi olla vakavampaa väsymystä joka tarvitsee hoitoa.
Koko perhe ehkä saattaa hyötyä siitä että menette jonnekin terapiaan, varsinkin jos on lapsia.
Kai niillä lapsilla on hyvä lapsuus?
Mitäs muuta teidän suhteessa mättää? Unohdetaan nyt se että sä olet ulkoisesti samanlainen kuin 5 vuotta sitten. Tarkoitan teidän SUHDETTA.
Jos kumppani tulisi minulta vaatimaan ja selvittämään käytöstä, ilman että häntä kiinnostaa vointini niin jättäisin. Millainen kumppani sellainen on?
Jos mies on väsynyt niin se vaikuttaa hänen tekemisiin kotona ja se taas vaikuttaa lopulta miten teillä kaikki voivat.
Miksi miehen jaksamiseen ei voisi panostaa? Kauanko ajattelit että ette tee asialle mitään?Tottakai se on vainoharhaa jos jankkaa toisista naisista jos sellaista ei ole. Pitäisikö sinun mustasukkaisuudelle tehdä jotain?
Jos oma mies olisi väsynyt niin hänelle toipumiseen aikaa. Jos se ei mene ohi niin takana voi olla vakavampaa väsymystä joka tarvitsee hoitoa.
Koko perhe ehkä saattaa hyötyä siitä että menette jonnekin terapiaan, varsinkin jos on lapsia.Kai niillä lapsilla on hyvä lapsuus?
Eikö nyt hemmetti vieköön se ole miehen asia sanoa, jos jokin painaa tai on masentunut tai aina väsyttää? MIkä oraakkeli sen ap:n pitää olla? Ja on aikamoisen aiheellista tivata toisesta naisesta, kun ilkeily on jokapäiväistä ja aina ulkonäköön liittyvää. Onhan tuo nyt jo sellainen klassinen klisee, että haukutaan toista, kun itsellä on uusi kiikarissa.
Kyllä väsymiseen ja toipumiseen voi antaa aikaa, jos tietää, että jotain on vialla. Etkö osaa lukea vai mistä johtuu, ettet sitten huomannut, kun ap kirjoitti, että mies kieltää kaiken? Mikään ei ole vialla, kieltää jopa ilkeät kuittailut.
Kyllä se mieskin on vastuussa parisuhteen tilasta ja nimenomaan hän on vastuussa omasta käytöksestään siinä. Mikään suhde ei voi olla tasapainoinen ja onnellinen, jos toinen kuittailee ikäviä mutta kiistää, että mikään ei olisi vialla.
Terapiaankin voi olla aika vaikea lähteä, jos mies kiistää ongelman.
Todellista lätinää tämä lainaamani kommentti! KUnhan nyt saadaan syytettyä toista turhaan mustasukkaiseksi ja väännettyä samalla asia niin, että miehellä on kauhea stressi mutta ap vaan painaa päälle ja tivaa ja jankkaa toisesta naisesta. Ihmeellisiä oraakkeleita tämä ap on pullollaan, kun aina löydetään hieno tarina, jolla saadaan ap ilkeäksi ja mies kelpo mieheksi. Ja todetaan tähän minun kommenttiini vielä kiukkuisesti, että meillä on vain tämä ap:n tarina tässä. Niiin! Ap juuri pyytää apua ja neuvoja, ei se mies! Eiköhän silloin käsitellä asiaa juuri siltä kannalta,miten ap sen kertoo eikä keksitä omia kivoja tarinoita.
ehkä hänellä on jotain ongelmia ja purkkaa pahaa oloaan sinuun? (=läheisimpään ihmiseen..?) Jutelkaa!!!!!