saako näistä mitään ruokaa aikaiseksi?
kaapista löytyy porkkanoita, parsaa, parsakaalia, perunaa, tomaatteja, nakkeja, kermaa plus kaikennäköstä tilpehööriä mut noi nyt sellaset perusainekset..saako mitään ruokaa noista?
Kommentit (6)
Lisukkeeksi porkkanaraaste tai keitettyjä porkkanoita ja parsakaalia :)
jos on sipulia vielä. Ihan wokkaa porkkanatikkuja, parsakaalikukintoja, sipulisuikaleita ja nakkipaloja, maustaa vähän maun mukaan esim. inkiväärillä, chilillä ja valkosipulilla ja soijakastiketta vähän jos on. On riisin kanssa ihan ok ruokaa.
Voisi tehdä nakkiperunamuussilaatikkoa ja gratinoituja vihanneksia
Tai alkuun kasvissosekeitto ja pääruuaksi nakit ja muusi:)
Parsakaalia höyrytettynä ja vaikka keität tai paistat ne nakit. Tai sit se nakkikastike ja perunat :)
..ja tomaattileivät, olkaa hyvä:
Pilko porkkanat, parsakaalit ja perunat ja laita isoon kattilaan liemikuution kanssa. Lisää vettä niin, että kasvikset peittyvät. Keitä 10-15 min. niin, että porkkanat ovat pehmeitä ja perunat alkavat hajoilla.
Lisää desi kermaa kiehuvaan nesteeseen. Ota kattila pois liedeltä ja sekoita sauvasekoittimella tasaiseksi keitoksi. (Jos nestettä pitää lisätä, kaada joukkoon kiehuvaa vettä, muuten keitosta voi tulla liisterimäistä). Tarkista maku. Pilko sekaan nakinpaloja, anna lämmetä. Muista, että nakeissa on paljon suolaa!
Tarjoa lisäksi leipiä, joiden päällä on tomaatinviipaleita.
(Parsat voit säästää seuraavaan ruokaan.)
ja perunoita taikka muusia? Sivuun parsakaalia sun muuta höyrytettynä.