Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten osaisin pukeutua business-tyyliin?

Vierailija
10.11.2012 |

Hei! :)



Mulla on sellanen ongelma että pitäis kohtapuoliin alkaa etsimään töitä ja pitäs sit näyttää edustavalta... Mut ei tunnu yhtään omalta laittaa päälle jotain kauluspaitaa, puhumattakaan jakkupuvusta... Mistä voisin saada opastusta? :)

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
10.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stockmannilla tai Sokoksella pitäis olla moinen, voi olla toki muuallakin. Varaat ajan ja kerrot ongelman, ja ammattilaiset auttaa mielellään.



Ei tunnu ehkä heti omalta jutulta, mutta muista että vapaa-ajalla voit pukeutua edelleen miten haluat!



JA vielä, kun oppii bisnespukeutumisen aakkoset, voi lisätä omia juttuja hyvällä maulla sekaan.



Onnea matkaan! Dress for your succes!

Vierailija
2/16 |
10.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksaakohan tuommonen pukeutumisneuvoja ja minkä verran?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kysy samalla kun varaat ajan, sitten selviää.



Ja huom. Tarvitset jakkupuvun(housut tai hame), päällystakin, pari paitaa ja hyvännäköiset kengät ja salkun/laukun --aluksi. Siitä lisäämään vähitellen! Osta laatua, maksaa paljon mutta kestää pitkään.



Voit kertoa hyvin pukeutumisneuvojalle kaiken, siis oman tyylisi, minkä tyylisesttä tykkäisit töissä ja mitä et halua. Turha ujous pois. Niin ja voit kertoa että haluat nyt alkuun suppean mutta toimivan, monikäyttöisen työpuvuston hyvälaatuisista materiaaleista ja rahaa on budjetoitu (jos olet ajatellut sitä) x euroa.



Vierailija
4/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta nykyään tuo on helppoa kun jakkupuku ei ole enää se ainoa oikea asu....



Omat ykköset on joustavasta kankaasta tehdyt (jopa värikkäät) kotelomekot joita kerään aina kun näen kaupoissa Suomessa tai ulkomailla. Ne voi olla hihoilla tai hihattomia jolloin niiden alle voi laittaa paitapuseron, värillisen trikoopaidan tai ohuen poolon. Kylminä aikoina kauniisti leikattu neuletakki päälle.



Tai suorat housut, trikoinen erikoisenmallinen paita ja tuo neuletakki



Jos ei ole ihan niin 100% virallinen tilaisuus käytän siistejä mustia farkkutrikoita (ei ohuita legginsejä) ja jotain hauskaa neuletunikaa tai noita kotelomekkoja yhdistelmänä.



Neulemekot on aina talvisin hyvännäköisiä



Mulla on kaappi täynnä jakkuja ja -pukuja joita en ole käyttänyt enää vuosiin...

Vierailija
5/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksaakohan tuommonen pukeutumisneuvoja ja minkä verran?

Ainakin ennen Sokoksella oli ilmainen, Stockalla maksullinen niille, joilla ei ole Stockan korttia.

Olen käynyt ja oli tosi hyvä juttu. Valitsi omalle vartalotyypille sopivia vaatteita, sain valtavasti sovitettavaa (minulla olisi mennyt koko päivä sellaisen vaatevuoren valikoimiseen) ja mikä parasta: sain settejä eli vaatteita on helppo yhdistellä toisiinsa.

Vierailija
6/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyyliä jota tuleva työnantajasi edellyttää. Neuvoni on että älä laita jakkupukua ellet ole hakemassa jotain "lääninkamreerin" paikkaa.

Siistit suorat housut,paitapusero ja neule ovat näin talvisin ihan ok.Värit pitää sopia yhteen, se on tärkeää. Ja muista,hillityt värit. Pitää näyttää myös hieman rennolta sillä kukaan ei kaipaa jakkupuku tätejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarvitset vain yhden jakkupuvun formaalisiin edustustilanteisiin (esim jossain konferenssissa esiinnyt ja edustat firmaa). Muuten et välttämättä tarvitse. Itse inhoan jakkupukuja, ovat puristavia, koska harrastan painonnostoa ja minulla todella massiiviset olkapäät/käsivarret. Businesspukeutuminen voi olla myös muutakin, esimerkiksi:



- kotelomekko/pikkumusta ja laadukas hartiahuvi tai shaali (balmuir tms hyvä merkki)

- housut, hyvä toppi (ei H&M rutku) ja laadukas neuletakki, asusteita helmet tms

- kynähame tai lyhyt hame (sääristä riippuen) ja silkkipaita tai laadukas sifonki tms tunika (ei H&M rutku)



Itse asiassa pidän jakkupukua todella harvoin. Eniten pidän kotelomekkoja. Sellaisia napakoita, siistejä, ei liian avonaisia, hyvää materiaalia, villasekoitetta tms. Ja tietty sukkahousut ja siistit kengät.



Vapaa-ajalla pukeudun sitten kuten ehta WT. Halpahallirytkyjä, H&M trikoita, farkkuja, kumisaappaat jalassa. Kukaan ei uskoisi minua samaksi ihmiseksi kuin mitä olen töissä.

Vierailija
8/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nykyään ei hirveän paljon ole niitä firmoja, joissa odotetaan että töissä ollaan joka päivä jakkupuku päällä. Jakkupuku on sen verran iso hankinta, että jos et ehdottomasti sellaista halua, niin hyvät suorat housut, puolihame ja yläosina siisti neule sekä kauluspaita antavat jo paljon yhdistelyn varaa.



Toki riippuu alastakin, mutta varmaan itse tiedät jos alasi on sellainen, että jakkupuku on edelleen päivittäinen normi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija
10/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sieltä lähti mukaan pelkkiä jakkupukuja. Olin ihan täti.

Nykyään menen tuttavani kanssa joka on vaatetusalalla, valkkaamaan hieman rennompaa eri liikkeisiin. Osaan jo itsekin valikoida aika kivoja ja harvoin tulee yli/alilyöntejä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarvitset vain yhden jakkupuvun formaalisiin edustustilanteisiin (esim jossain konferenssissa esiinnyt ja edustat firmaa). Muuten et välttämättä tarvitse. Itse inhoan jakkupukuja, ovat puristavia, koska harrastan painonnostoa ja minulla todella massiiviset olkapäät/käsivarret. Businesspukeutuminen voi olla myös muutakin, esimerkiksi: - kotelomekko/pikkumusta ja laadukas hartiahuvi tai shaali (balmuir tms hyvä merkki) - housut, hyvä toppi (ei H&M rutku) ja laadukas neuletakki, asusteita helmet tms - kynähame tai lyhyt hame (sääristä riippuen) ja silkkipaita tai laadukas sifonki tms tunika (ei H&M rutku) Itse asiassa pidän jakkupukua todella harvoin. Eniten pidän kotelomekkoja. Sellaisia napakoita, siistejä, ei liian avonaisia, hyvää materiaalia, villasekoitetta tms. Ja tietty sukkahousut ja siistit kengät. Vapaa-ajalla pukeudun sitten kuten ehta WT. Halpahallirytkyjä, H&M trikoita, farkkuja, kumisaappaat jalassa. Kukaan ei uskoisi minua samaksi ihmiseksi kuin mitä olen töissä.

Jos olisin ylimmässä johdossa niin joo, mutta keskijohto, asiantuntija tai asiakkaiden kanssa tekemisissä olevalle normipäivänä ylipukeutumista!!

Aina - siis aina pitää ottaa huomioon vastapuolen pukeutuminen!! Jos menee yritykseen asiakastapaamiseen missä johtajaomistaja on esim lähtenyt yhden miehen korjaamosta ja rakentanut ison imperiumin hän saattaa edelleenkin tulla haalareissa palaveriin - siinä kyllä helmet ja silkkipaita on tosi porno asu!! Tai miehellä liituraitapuku ja valkoinen paita todella ylipukeutumista.

Pankkiirimaailmassa, meklareilla, huippujuristeilla tms voisi mennäkin samantasoisten kanssa tuollainen pukeutuminen.

Pikkumusta ja shaali on muuten juhla-asu, ei työpukeutumista!!

Tärkeintä on pukeutua tilanteen mukaan....

Vierailija
12/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole töissä mitenkään kovin formaalissa työpaikassa, mutta jos pitää olla edustavampi, käytän tummia farkkuja ja farkkuihin sopivaa harmaata tweed-jakkua. Vaihtelua asuun tuovat puserot ja erilaiset huivit. Lisäksi tietysti sopivat korut, joita ei saa olla liikaa. Hillitty nude-tyylinen meikki. Kynnet siistit ja lyhyet, ei mitään pidennyksiä. Kokonaisuus näyttää asialliselle, mutta ei yhtään tätimäiselle ja lisäksi jakun voi riisua, kun on rennosti omissa oloissaan esim. työmatkalla.



Asusteet, jakun yms. valitsin pukeutumisneuvojan avulla eli jakku on kuin luotu minulle ja korostaa hyviä puoliani ja peittää ne huonommat.



Kotelomekko on paljon tukalampi päällä ja vaatii hyvät sääret ja hyvän kropan.



Tämä on vain ja ainoastaan minun mielipiteeni ja toivottavasti kukaan ei pahastu, mutta shaalit ovat mielestäni todella mummomaisia, samoin helmet. Itse pidän laadukkaista design-koruista, mieluiten hopeisista. Ja koruja käytän erittäin harkitusti ja vähän kerrallaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina - siis aina pitää ottaa huomioon vastapuolen pukeutuminen!!

Tärkeintä on pukeutua tilanteen mukaan....

Juuri näin, tässä tulivat ne tärkeimmät.

t. äskeinen, joka vielä jatkoi

Vierailija
14/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kyllä niiiin tylsä ja mielestäni nykyään ihan liian muodollinen suurimpaan osaan työpaikoista, joissa vaaditaan businesspukeutumista.



Itse käytän pääasiassa mekkoja, hameita sekä siistejä, tummia, ei-kulutettuja farkkuja tai kapeahkolinjaisia "suoria" housuja ja niiden kaverina neuleita, paitapuseroita ja joskus jakkuja. Mekot on suosikkejani, ne on helppoja. Talvella jalassa paksuhkot sukkahousut, joskus jopa "revittelen" ja laitan esim. viininpunaiset tai tumman vuoletit tai petroolinsiniset mustan mekon kanssa. Kenkinä korkkarit (ei mitkään superkorkeat tai sirot piikkarit vaan ehkä vähän ronskimmat), saappaat tai nilkkurit. Ei ole vielä valitettu, vaikka aika konservatiivisella alalla työskentelenkin. Hiukset siististi leikatut ja puhtaat, hillitty meikki, lyhyet ja siistit kynnet eikä överikoruja.



Monessa blogissa on hyviä vinkkejä perusbusinesspukeutumiseen tai sitten kannattaa mennä ainakin kokeilemaan pukeutumisneuvojia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä voi olla tilannekuvia yrityksen työntekijöistä ja saat osviittaa miten he esiintyvät normityöpäivänä.



Jakkupuku voi olla pahasti yliammuttu.



Jossain mainosalalla epäilemättä kaikilla sihteereilläkin on muotilehtien kuteet.

Mutta esim. teknisten alojen tutkimuskeskuksissa, insinööritoimistoissa, teollisuuden kehitysyksiköissä, jne ovat johtavat proffatkin usein farkut jalassa ja joku armeijan ylimäämäpusero päällä.



Vierailija
16/16 |
11.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat johtavat proffatkin usein farkut jalassa ja joku armeijan ylimäämäpusero päällä.

..ei nyt silti kannata ihan boheemiksikaan heittäytyä työnhakutilanteessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi seitsemän