Mitä ostaa 6-vuotiaalle kummitytölle joululahjaksi, jolla on jo kaikkea?
Kommentit (9)
Minäkin ehdottaisin jotain yhdessä tekemistä, esimerkiksi leffaa, teatterikäyntiä, uimahallia, jne. Sellaiset jäävät paremmin mieleen kuin jokin lastenhuoneen nurkkaan hukkuva lelu.
saman tien sitten kummitytön äidin kanssa, koska lupauksen lunastat. Tosi moni meinaan "unohtaa" sen sitten, eli käytännössä ei anna mitään lahjaa.
Itse antaisin kuusivuotiaalle kirjan. Kysy äidiltään, mitä lapsella jo on.
Tai sitten piirtämis- tai askartelutarvikkeita, niitä ei ole koskaan liikaa.
Tai anna lahjakortti jonnekin.
- Kirja (esim. uusi Nopolan Siiri-sarjan kirja ilmestyy vielä ennen joulua)
- WSOY:n Oppi ja Ilo -sarjan puuhakortteja
- Nahkarukkaset
- pussilakanasetti
- äänikirja
- kiva paita + hiuspinnejä
Ostaisin varmaan jotain puuhakirja, eskarikirjaa, kynä-penaaliosastoa. Tai sitten esim. lahjakortin kirjakauppaan, mistä noita voi ostaa.
jotain kivaa käyttövaatetta. Tykkääkö jostain brändistä (prinsessat, ponit, mitälie)? Sellaisistahan löytyy paitaa, sukkia ym.
Esim. Eläinpyramidi on tosi kiva peli, samoin vanha kunnon Afrikan tähti ja Inkan aarre.
yleensä niillä on ihan omia toiveita.
Mielellään ei vaatteita, kyseessähän on lahja eikä köyhäinapu.
Arvailemalla tuli mieleen LegoFriendsit (kovinkaan monella tuntemallani tytöllä ei ole legoja, mutta omani ainakin tykkää), lahjakortti vaatekauppaan (tai vaatetta, jos tiedät maun/koon), korusetti korukaupasta, uudet luistimet/kengät yms (vanhemmilta kysymällä selviää, jos nykyiset jäämässä pieneksi tai harrastuksiin tarttee jotain hyödyllistä)....lisääkin kyllä keksii, jos oikein miettisin:)
pääsee teille viikonloppukylään