KIRJALLINEN KYSYMYS 852/2012 vp - "Pakkoruotsin poistaminen korkeakouluista"
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_852_2012_p.shtml
"Pakkoruotsin poistaminen korkeakouluista
Eduskunnan puhemiehelle
Suomenkielisille ruotsi on ylioppilastutkinnossa vapaaehtoinen aine. Korkeakouluopintoihin sisältyy kuitenkin edelleen pakollisena virkamiesruotsin kurssi.
Korkeakoulujen kielikeskuksissa on havaittu, että opiskelijoiden ruotsin kielen taito on viime vuosina rapautunut. Monille opiskelijoille virkamiesruotsi on epämotivoiva pakkopullakurssi, jonka suorittamista lykätään viimeiseen asti. Pahimmillaan korkeakoulujen pakkoruotsi viivästyttää opiskelijoiden valmistumista tai jopa estää sen aiheuttaen hallaa, paitsi yksilölle myös korkeakoululle ja koko kansantaloudellemme.
Kaikilla yliopistoilla ei ole aikaa, varaa tai edes halua järjestää ylimääräisiä ruotsin preppauskursseja, joita osa opiskelijoista välttämättä tarvitsisi pakollisen kurssin läpäistäkseen. Pakollisella virkamiesruotsin kurssilla joudutaan siksi etenemään heikoimpien kielentaitajien ehdoilla ja kertaamaan muun muassa kieliopin perusasioita. Tällöin aikaa oman tieteenalan sanaston ja esimerkiksi erilaisten ammatillisten käytännön asiointitilanteiden opiskeluun jää entistä vähemmän. Näin ollen on kyseenalaista, tarjoaako korkeakoulujen pakollinen ruotsin kurssi enää opiskelijoille niitä taitoja, joita lain takaamien laadukkaiden ruotsinkielisten palveluiden tarjoamiseksi vaaditaan.
Korkeakoulujen kielikeskusjohtajien neuvosto on hiljattain vetänyt asiasta johtopäätöksensä ja esittänyt opetus- ja kulttuuriministeriölle, että pakkoruotsi voidaan joutua poistamaan korkeakoulujen tutkintovaatimuksista, jos opiskelijoiden kielitaito ei enää riitä virkamiesruotsin suorittamiseen.
Koska vapaaehtoisuus johtaa yleensä parempaan tulokseen kuin pakottaminen, tulisi suomenkielisen opiskelijan voida suorittaa korkeakoulututkinto Suomessa ilman pakollisia ruotsin kielen opintoja. Pakkoruotsin poistaminen korkeakouluista olisi johdonmukainen jatkoaskel vuonna 2005 tapahtuneelle ylioppilastutkinnon pakkoruotsin poistamiselle. Se vastaisi yhteiskunnassamme tapahtunutta kehitystä ja vähentäisi kieliryhmien välistä kitkaa. Kansallisen kilpailukyvyn kannalta on eduksi poistaa pakkoruotsi, jos ja kun samalla mahdollisuudet opiskella maailmankieliä paranevat.
Julkisten virkojen kelpoisuusvaatimuksissa ruotsin kielen taito voitaisiin toistaiseksi säilyttää, vaikka ruotsin pakollisuus korkeakouluopinnoista poistuisikin. Tällöin ne, jotka aikovat suuntautua julkiselle sektorille, valitsisivat edelleen ruotsin opintoja korkeakoulussa ja osoittaisivat kielitaitonsa esimerkiksi valtionhallinnon kielikokeessa. Kun kursseilla ei enää tarvitsisi edetä ruotsin opiskeluun haluttomien ehdoilla, voitaisiin halukkaille opiskelijoille antaa edistyneemmän tason opetusta. Näin ruotsin vapaaehtoisesti valinneet opiskelijat saisivat kattavammat ruotsin kielen taidot, ja he voisivat työelämään siirtyessään nykyistä paremmin palvella kansalaisia myös ruotsin kielellä.
On myös huomionarvoista, että yliopistojen tutkinnoista annetun asetuksen (794/2004) 6 §:n mukaan ulkomailla koulusivistyksensä saaneilta ei vaadita pakkoruotsin suorittamista korkeakouluopinnoissa. Esimerkiksi Virossa lääkäriksi opiskelleiden suomalaisten ei tarvitse osata ruotsia. Tämä ei ole sopusoinnussa perustuslain 6 §:n säätämän yhdenvertaisuusperiaatteen kanssa.
Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:
Onko hallitus tietoinen suomenkielisten korkeakouluopiskelijoiden ruotsin kielen opiskelun vaikeuksista ja kielivaatimuksissa esiintyvästä yhdenvertaisuusperiaatteen puutteellisesta toteutumisesta ja
aikooko hallitus esittää pakollisen ruotsin poistamista korkeakoulujen osaamisvaatimuksista ottaen huomioon opiskelijat, jotka eivät tähtää ruotsin kielen taitoa vaativiin julkisiin virkoihin?
Helsingissä 6 päivänä marraskuuta 2012"
tämä kirjallinen kysymys päivätty juuri sopivasti ruotsalaisuuden päivänä! :)