Lapsella kova kuume, liki 40 astetta. Annanko yöksi
buranaa vai pronaxenia? Panadolia saa myös, mutta kumpi sille pariksi?
Kommentit (14)
ei niissä mitään eroa ole, muuta kuin, että toinen on nestemäinen ja toinen ei. Molemmat siis käy Panadolin seuraksi.
Itse olen lapselle antanut aina panadolia ja pronaxenia kovissa kuumeissa niin että tulee noin 5h välit. Yötä vasten aina pronaxen ja jos tarvitsee niin siitä 5h tai allekin päästä panadol. Monesti ei ole tarvinnut, pronaxen on laskenut kuumeen melkein aamuun asti, alkaa ykllä hitaammin vaikuttaa kuin panadol, tunnin päästä noin.
ensisijainen kuumelääke on parasetamoli, eli anna panadolia. Burana ja pronaxen ovat kipulääkkeinä tehokkaita ja toki laskevat kuumettakin. Mutta ensisijainen lääke on panadol
ensisijainen kuumelääke on parasetamoli, eli anna panadolia. Burana ja pronaxen ovat kipulääkkeinä tehokkaita ja toki laskevat kuumettakin. Mutta ensisijainen lääke on panadol
Ihme vastaus, kun kysymys oli kumpaa sen lisäksi. Kovassa kuumeessa pelkkä Panadol ei usein riitä.
Meille lääkäri sanoi että isommille lapsille Burana on tehokkaampi kuin Pronaxen. Tämä ohje tuli kun käytettiin 6vuotiasta lääkärissä.
ihme jätkä. Mut siis jos puhutaan lisäksi, niin silloin burana. Pronaxen ei ole tarkoitettu ensisijaisesti kuumeen vaan kivun hoitoon
Se on ymmärtääkseni pitempivaikutteisempaa kuin Burana.
joten suosittelen buranaa. sä kuitenkin joudut heräilemään yöllä tarkistamaan lapsen kuntoa, joten samalla voit antaa sen neljän tunnin välein lääkettä, jos tarvitaan.
ei ihan 4 tunnin välein kannata buranaa annostella. Ristiin panadolia ja buranaa. 6-8h burana ja panadolin annosväli. Mut vuorotellen niin varmasti riittää. Muuten hipi hipi lääkäriin
Niinhän tässä on koko ajan ollut puhetta!
etten heti ymmärtänyt. Olen niin simppeli mies:)
korkeaan kuumeeseen. Eli molempia. Voi soittaa vaikka päivystykseen ja kysyä... (Meillä ei välttämättä pelkkä Panadol ole auttanut, joten sit on annettu toista troppia perään... Buranasta ei kokemusta, mutta sitä ei ainakaan Pronaxenin kanssa tietääkseni saa antaa yhtä aikaa)
Ja lapset meillä 2-9-vuotiaita.
Sitten Panadolia tarvittaessa lisää esim. 4-6 tunnin kuluttua JOS kuume ei laske alle 39.
Buranaa ja Pronaxenia EI saa antaa yhtä aikaa, mutta Panadol menee kummankin kanssa.
T: sh
ei niissä mitään eroa ole, muuta kuin, että toinen on nestemäinen ja toinen ei. Molemmat siis käy Panadolin seuraksi.