Lopetin vastikään taaperon imettämisen ja luulin, että...
...olen onnellinen, kun ei enää tarvitse käyttää öisin rintaliivejä, mutta olen niin tottunut 2,5 vuoden aikana käyttämään rintaliivejä päivin öin, että en osaa olla laittamatta niitä myös yöksi :)
Kokeilin olla ilman, mutta on naisellisempi ja kiinteämpi olo, kun rinnat ovat tuettuina.
Kommentit (8)
Oli varmaan kiva imettää vielä sen ikäistä lasta.
Oli varmaan kiva imettää vielä sen ikäistä lasta.
-ei ap-
maitosuihkun toisesta tissistä plokkasin rätillä (kun sitä alussa tuli). Itsekin juuri lopetin imetyksen.
mulla on ainakin imetystoppeja joita käytän öisin ja liivejä vain päivisin.
Mitä mulla on mennyt ohi? Ikinä ei ole tullut mieleenkään, vaikka kaksi lasta olen yli 1-vuotiaiksi imettänyt.
Itse käytin muutaman ekan kuukauden imetysliivejä tai toppia yöllä, ja livinsuojuksia. Muuten olisi sänky ollut aivan märkä aamulla. Ja välillä yöllä heräsikin siihen että tissit on vuotaneet.
Mulla ekassa raskaudessa vuosi maitoa niin paljon, että jouduin pitämään liivejä öisin, silti usein heräsin niin, että sänky oli ihan märkänä maidosta. Tämä meni ohi vasta puolen vuoden jälkeen. Toisessa raskaudessa maidontuotanto on ollut maltillisempaa.
jostain ne tutkimukset joissa selvisi että 24h liivejä pitävillä on enemmän rintasyöpää..
korreloi suoraan liivien pidon kanssa,,
rintojen pitää olla välillä luonnonluomassa tilassa, nesteet kiertää paremmin,,
naisellinen olo tai ei, sähän nukut!
miksi pidit imetysaikana yöllä liivejä, vuosiko maito?