Kuinka pitkän aikaa, siis mihin ikään asti mielestänne
kummilapselle pitää lahjoja hyvän tavan mukaisesti laitella? Olemme kummipoikani äidin kanssa "ristiin" kummeja samanikäisille, siis nyt jo 20v lapsillemme. Missään tekemisissä emme muuten ole oikeastaan ikinä lasten lapsuuden aikana ollleet, kumipojastani en mitään tiedä enkä häntä tuntisi jos vastaan tulisi. Itse jotenkin ajattelin että lahjominen voisi loppua rippikouluikään, mutta tuo kaverini edelleen sinnikkäästi lahjat lapselleni laittaa, joten niin kai minunkin pitäisi puolen vuoden välein synttäreinä ja jouluina muistaa. Tuntuu vaan lähinnä pakkopullalta, ja nimenomaan kun tuolle pojalle ei muuta voi kun lahjan rahana laittaa, "osaa sitten parhaiten mieleistään valita", niinkuin äitinsä asian ilmaisi.
Kommentit (3)
tämän jälkeen muistan toki lahjalla kun "lapsi" saa opiskelut päätökseen, mahdollisesti ostan tuparilahjaksi jotain isompaa kun ostaa oman kämpän jne.
Tosin en ole osannut kummilasta muistaa esim. valmistumisen johdosta, koska en ole tiennyt mitä on opiskellut ja milloin valmistunut. Lukiota ei kuitenkaan ole käynyt, vaan il,emisesti jossakin ammattikoulussa on opiskellut. Lienee valmistunutkin. Mutta jotenkin typerältä tuntuu pelkkä raha-automaatti olla kun ylipäätänsä toistensa tunteminen ja kanssakäyminen on tällä tasolla.
ap
Mutta tottakai esim. ylioppilaaksi (tms) tuloa, naimisiin menoa jne. on kummilta korrektia muistaa.