Onko Lohja hyvä paikka synnyttää?
Kommentit (6)
Harmi, että se lopetettiin. Minua kiinnostaisi tietää, onko Lohjalla mahdollisuus perhehuoneeseen, onko henkilökunta ystävällistä ym. Kokemuksia?
ap
perhehuoneen saa ja mahdollisuuksien mukaan saa kahden hengen huoneen yksin. Aika harvoin joudutaan täyttämään huoneita monella hengellä ja silloinkin huoneen saa jakaa ne äidit ketkä voivat parhaiten. Lohjalla suhtaudutaan imetykseen erittäin myönteisesti, minulla oli vaikeuksia ja kätilö tuli joka imetyskerralla avustamaan otteen kanssa. Muutama kätilö on "oma persoonansa" negatiivisella tavalla, mutta kaikki muut ovat aivan ihania! Lohjalla on amme, akupunktio, akvarakkulat, jakkara ja sinne ammeeseenkin on mahdollisuus synnyttää. Kätilöt rohkaisivat kokeilemaan muita asentoja kuin selälläänmakua. Epiduraalin sain ilman ongelmia, mutta kötilöt opastivat ensin kaikki vaihtoehtoiset keinot. Toinen synnytys päätyi sektioon ja jälkihoito oli aivan ihanaa, sekä minut, vauva että isä otettiin erittäin hyvin huomioon.
Suosittelen!
Tosin jos jokin menee vikaan niin lasten tehoa ei tosiaan ole. Normisynnytykset kyllä hoituu hyvin, henkilökunta oli mukavaa ( poikkeuksia on aina, joka paikassa) ja eniten miellytti kiireetön ja rauhallinen tunnelma, huoneita ei tosiaan täytetä kuin 1/huone ellei jostain syystä ole ihan älytöntä ruuhkaa.
Nythän siellä on remontti käynnissä ja koko osasto ihan mullin mallin. Esim. perhehuoneita ei nyt pystytä varmuudella lupaamaan, sillä osa perhehuoneista on tällä hetkellä "synnytyssaleina". Ilmeisesti pahin remonttitohina ajoittuu alkuvuoteen (tammi-maaliskuu?).
Siitä huolimatta menen Lohjalle synnyttämään, koska esikoisen synnytys sujui Lohjalla todella hyvin. Kätilöt ovat mukavia ja osasto kodinomainen.
Eli ns. Vaava-yksikkö. Aika hyvin nykyään siis Lohjallakin pystytään hoitamaan vauvojen yllättävät komplikaatiot, esim. matalat verensokerit.
Lohjan sairaala on vain aluesairaala ja sieltä on pitempi matka hätätilanteessa Helsinkiin. Lohjalla ei ole vastasyntyneiden teho-osastoa.