Kuinka pitkä pissatauko teidän koirilla illasta aamuun?
Meillä koira nukkuu tyytyväisenä, on viimeksi käynyt pissalla/ kakalla puolen yön aikaan.
Kommentit (8)
viikonloppuisin saattaa olla vasta 10.00, hyvin jaksaa ja on tottunut viikonloppuaamuihin. Nukkuu itsekin mielellään. Meillä 2 vuotias.
Koiralla on tapana jatkaa uniaan lämpimän peiton alla vaikka me muut ollaankin herätty jo aikaiseen, saattaa puolenpäivän aikaan vasta ilmaantua ja sittenpä se hätä onkin jo kova. :D
Illalla siis käy viimeisen kerran yleensä 21-22.
siitä, koska koira näyttää siltä, että sillä on hätä, vien sitä ulos maksimissaan 10 tunnin välein.
siitä, koska koira näyttää siltä, että sillä on hätä, vien sitä ulos maksimissaan 10 tunnin välein.
Joka tapauksessa, välinä on maksimissaan se 10 tuntia. Joskus poikkeuksia, mutta pääsääntöisesti näin.
Meillä voi kans käydä klo 22 aikaan ja seuraavan kerran klo 11. Yleensä ei ole aamuisin mitään hoppua ulos. Jos olen jonnekin lähdössä aikaisemmin pitää koiraa oikein houkutella ulos.
Meillä tuo pääsee ihan irrallaan käymään pihalla kunhan vain tahtoo. Lenkillä käytetään kerran päivässä, niin että saa purkaa enegiaa (paitsi nyt kovilla pakkasilla).
Kuhan tästäs lauhtuu niin päästää pitkästä aikaa jäälle. Siellä saa juosta ihan vapaana.
vanhuksella on ollut superrakko pennusta asti. Nykyään 10 v ja pärjää huoletta 14 tuntia. Pakkaskeleillä nyt käytetään illalla klo 21 aikaan ja aamulla kymmenen jälkeen pitää työntää ulos kun sitä ei kiinnostaisi. Parhaillaan kääntyy kannoillaan takaisin ja raapii ovea. Suostuu sitten siinä aamupäivän aikaan pisuille kun on ihan pakko.
saattaa kusta vain kerran vuorokaudessa. Pissaa illalla esim. klo 21, sitten aamulla ei käykään pissalla vaikka avataan ovi, ei töiden jälkeenkään, mutta illalla taas pissaa. ikää vajaa 2 vuotta. Toinen taas käy aina kun ovi avataan, vaikka ei hätä olisikaan, eli saattaa kusta vaikka kerran tunnissa jos ovi aukeaa. Pärjää myös hyvin esim. 15h käymättä jos nukun pitkään.
Iltapissa n. klo 21, aamutarpeille n. klo 8. Koiralla ikää 5kk.