Kuka maksaa talon kulut? Asumuserossa
Eli siis talon vakuutuksen. Toinen asuu talossa, talo on vielä yhteisessä omistuksessa. Toinen asuu vuokralla ja maksaa koko vuokran itse. Laina on lyhennysvapaalla
Mutta kenen maksettavaksi kuuluu vakuutus?
Kommentit (7)
asumiskulut maksaa se joka siellä asuu, mutta vakuutus kuuluu kyllä omistajalle, eli tässä tapauksessa siis puoliksi.
Onhan sillä vuokra-asujallakin omat vakuutukset maksettavana.
Onhan sillä vuokra-asujallakin omat vakuutukset maksettavana.
vakuuttaa irtaimistonsa, mutta silloinkin asunnon omistaja on vakuuttanut ne seinät.
ja lähti. Mä maksoin siitä saakka kun oven laittoi kiinni kaiken itse.
jos lähtijä maksaa vakuutusta, tulee sinun maksaa lähtijälle vuokraa asunnosta. Näin minäkin ajattelen.
Minusta kyllä, jos laittaisin asunnon vuokralle, edellyttäisin vuokralaiselta vakuutuksen ottamista, eli vakuutuksen maksaa se jolle se sovitaan kuuluvaksi.
Minusta se kuuluu puoliksi molempien omistajien maksettavaksi. On toisenkin omistajankin etu, että talosta saa täydet korvaukset, jos sattuu vaikka tulipalo. Sen sijaan irtaimistovakuutuksen osuus (on kyllä vain pieni osa omakotitalossa) kuuluu minusta talossa asujan kokonaan maksettavaksi.
Mutta todellisuudessa ne menee puoliksi edelleen. Uskallatko ottaa riskia, ettet maksa vakuutusta talosta. Jos jotain tapahtuu niin sinne meni talo. Lainan korotkin ilmeisesti menee puoliksi?