Lapsi ulkomaille
13-vuotias lapseni tahtoisi lähteä Espanjaan parhaan kaverinsa ja tämän kummin kanssa. Kummi kokenut matkailija. Miten pitäisi suhtautua asiaan?
Kommentit (10)
niin ei. Kyseessä on kuitenkin nuori lapsi, mutta jos tunnet sekä kaverin että kummin ja voit jutella hänen kanssaan, niin mikä ettei.
voisin hyvinkin päästää. Keskustelisin kyllä asiasta ensin tämän parhaan kaverin vanhempien kanssa jos mahdollista. Vaikka tuskin siinä mitään uuttta ilmenisi koska eiväthän he omaa lastaankaan päästäisi sen kummin kanssa jos se olisi jotenkin epäilyttävä ihminen.
pelkäisin että jotain sattuu, lapsikaappaus tai muuta dramaattista. 13-vuotias vaalea skandinaavi, en tiedä.. En varmaan uskaltaisi päästää. Suomalaiset lapset ovat tottuneet turvalliseen ympäristöön, muissa maissa näin ei ole. Kaverin kummille en haluaisi antaa niin paljon vastuuta.
pelkäisin että jotain sattuu, lapsikaappaus tai muuta dramaattista. 13-vuotias vaalea skandinaavi, en tiedä.. En varmaan uskaltaisi päästää. Suomalaiset lapset ovat tottuneet turvalliseen ympäristöön, muissa maissa näin ei ole. Kaverin kummille en haluaisi antaa niin paljon vastuuta.
Mitä jos lapsi on joskus päässyt ihan vaikka Tukholmaan asti, ei pidetty Pihtiputaan perukoilla turvassa.
Englannissa kielikurssilla samanikäisen kaverini kanssa. Vastuussa meistä oli isäntäperhe, jota näimme tuon kolmen viikon aikana ehkä viidesti. Myös kielimatkan ohjaajat olivat jonkinlaisessa vastuussa, mutta pääasiassa siellä oltiin aika paljon ihan nuoret keskenään. Olen hengissä.
että homma toimisi hyvinkin. Minne menisivät, mitkä säännöt, näillä asioilla tietty merkitystä. Olen hysteerinen, ehkä/toiv se helpottaa ajan kanssa!
terv nro 5 (vai mikä olinkaan..)
On poika, yli 180-senttinen eikä erityisen vaalea, matkustellut ulkomailla kokomikänsä niin perheen, isovanhempien kuin tädinkin kanssa.
Kyllä saisi mennä.
lapseni 12-vuotiaana kaverinsa ja tämän perheen kanssa Kreikkaan ja hyvin meni reissu! Kannattaa ihmeessä päästää, jos luotat kummiin ja juttelet hänen kanssaan asiasta. Lapsesi saa hienon kokemuksen.
Eihän tuossa ole mitään suhtautumista.