Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

miehekkyydestä...epätavallinen ongelma.

Vierailija
24.01.2012 |

Mieheni on minua muutaman vuoden nuorempi (35v), mutta hän on olemukseltaan vähän niinkuin ikuinen teinipoika. Aikaisemmin en kokenut asiaa ongelmaksi, mutta nykyään minua häiritsee ajatus siitä ettei mieheni näytä mieheltä, vaan pojalta.

En itsekään näytä vanhalta tai ainakaan yhtään ikäistäni vanhemmalta, mutta koen oloni jokseenkin epämukavaksi julkisilla paikoilla mieheni seurassa. Tulee jo melkein sellainen Puumanainen-olo. Eikä yhtään naurata!

Mieheltäni saatetaan kysyä paperit kun hän ostaa kaljaa marketista.

Kerran eräs vieras mies tuli baarissa sanomaan minulle ja miehelleni, että mieheni ei selvästikään ole riittävän miehekäs minulle. Yritin tuolloin unohtaa asian, mutta jotenkin tuntui että osui arkaan paikkaan.

Toivoisin, että mieheni kasvattaisi edes lyhyen parran/sängen, mutta hän haluaa korostaa poikamaisuuttaan ja siloposkia...

Ymmärrän kyllä mieheni kannan siitä että ehtii sitä näyttää vanhalta myöhemmin, mutta minulle tämä on jonkinasteinen ongelma. Mies ei siis todellakaan näytä vanhalta parrakkaanakaan, muttei kuitenkaan ehkä ihan niin teiniltä kuin muuten.

Ymmärrän nykyään paremmin naisia, jotka rakastuvat selvästi vanhempiin miehiin. Jotenkin tuntuu, että poikamaisuus miehessäni vähentää omaa naisellisuuttani. En tunne lainkaan vetoa itseäni yli 5v. nuorempiin miehiin fyysisesti enkä henkisellä tasolla. Tunnen itseni enemmän äidiksi silloinkin kun olen mieheni kanssa kahden, ilman lapsia. Vaikuttaa luonnollisesti seksuaaliseen halukkuuteen.

Mitä ajattelette? Onko vika minun korvien välissä.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti korjaan viestiäni. Eli se olen siis minä joka olen nuorempi. Mieheni on siis pari vuotta vanhempi, mutta näyttää melkein teini-ikäiseltä. Lähes samalta kuin silloin kun tapasimme teineinä. Miesmakuni (ulkoisesti) ei ole enää sama kuin silloin.



ap

Vierailija
2/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rakasta häntä, joka sinulla on - älä höpöile. Ja ole juuri niin naisellinen kuin haluat.

Vierailija
4/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minulla ole ikinä ollut äänenmurrosta, ja ikää on yli 40 vuotta.

Vierailija
5/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea ymmärtää tämän ajan ulkonäkökeskeisyyttä. Miehesi nyt saattuu näyttämään miltä sattuu näyttämään. Oletko suhteessa itsesi takai vai näyttääksesi muille jotain? Mitä?



Kyllä sinä vanhankin miehen saat, jos haluat.

Vierailija
6/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse on yksinkertaisesti siitä,että oma miesmakuni on erilainen kuin 15 v. sitten. Silloin ehkä kiinnosti teinit, nyt ei enää. Mielestäni melko normaalia, vai kuinka?



Eihän mies voi lapsellisille piirteilleen mitään, mutta kun hän haluaa entisestään korostaa niitä.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset nyt vain ovat mitä ovat, laita kiertoon jos oma miesmakusi on muuttunut. Voisitte molemmat löytää paremmat puolisot.

Voit valittaa ja murehtia minkä haluat, mutta raaka totuus on ettet voi miehesi ulkonäölle yhtikäs minkään. Mitä teet sen ajatuksen kanssa on oma asiasi. Neuvoisin kuitenkin menemään itseesi.

Vierailija
8/8 |
25.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni näyttää teini-ikäiseltä, mutta kyse on enemmänkin siitä, että hän haluaa korostaa lapsekkuuttaan. Se on siis ihan hänen oma valintansa. Hän on huomattavasti miehekkäämpi, kun kasvattaa parran ja pukeutuu asiallisesti. Mutta hän ei halua, vaan näyttää mieluummin mahdollisimman nuorelta.

Kyllä minä ainakin pyrin näyttämään mieheni silmissä viehättävältä (vaikka esim. siilitukka olisi itseni kannalta helpompi, tiedän ettei se miellyttäisi mieheni silmää). Se on osa toisen huomioimista. Ei se mulle mikään ongelma ole.

En tosiaan oleta että voin näyttää miltä tahansa, ja mieheni tykkää kaikesta.

Onko vika ilmanmuuta minussa, kun koen että mieheni ei tippaakaan välitä miltä hän silmissäni näyttää. Jos itse toimisin samoin, täällä todennäköisesti sataisi myötätuntoa miehelleni.



Ap