Kuinka vanhan ihmisen puheita ei pidä ottaa tosissaan?
Loukkaantua tms.
Mietin, kun isoisäni on 94v ja on viime aikoina puhunut .....kaikenlaista.
Osa puheesta loukkaa tosissaan. En haluaisi häntä tavata, mutta koska ei ehkä elä enää vuosia, on "pakko" nähdä.
Aika ristiriitainen olo on.
Kommentit (3)
Ja hyvin selväpäinen. Viime viikolla keskustelimme siitä kuinka nykyajan mummut on kerma*erseitä ja hän oli samaa mieltä. :D
Välillä toki kun mummu on väsynyt,hän ei ehkä ihan ajattele loppuun saakka tai kun vaikka on kovin huolissaan jostain niin asiat kääntyy isommiksi kuin normaalisti mutta silti hänellä on pointti jutuissaan.
En määrittelisi asiaa iän perusteella vaan kunnon perusteella. Itse sen parhaiten tiedät onko isoisäni järjissään vai ei. Oman mummuni kanssa pystyn keskustelemaan ja uskallan sanoa vastaankin. Se että joku on liki 100v ei tarkoita sitä että on automaattisesti oikeassa.
koska ihan iästä riippumatta voi mennä muisti tai realiteetintaju voi mennä jostain syystä tai, tai, tai...
Uskon, että jokainen tuntee oman lähimmäisensä ja huomaa koska puhuu höperöitä toisin kuin ennen ja tietää ettei siitä voi suuttua ja ottaa henkilökohtaisesti. Isoisäsi on jo todella iäkäs, nauti hänen seurastaan ja koeta olla loukkaantumatta. Jos voit niin koeta vaihtaa tarvittaessa puheenaihetta tai kääntää juttua vitsiksi.
Kaikkien puheet pitää ottaa tosissaan, mutta on karmeeta jos et erota leikinlaskua todenpuhumisesta.
Minulla on myös ollut sellainen ongelma, että jotkut miesystävät ovat sanoneet suoraan, että ovat kykenemättömiä tulkitsemaan minua. Kyllä, olemme erilaisista kotitaustoista ja nuo korkeastikoulutetut miehet ovat minua "alemmista" olosuhteista.
Että niin ne luokkaerot vaikuttaa lasimuurin tavoin - ei se ole vain se raha mikä ihmisyhteisöissä ratkaisee sen kuka kuuluu minnekin.