Minkä ammatin edustajia pidät valikoituimpina? Mistä valintaseuloista on vaikein päästä läpi?
Yksi tarkimmista ja kokonaisvaltaisimmista on varmaankin puolustusvoimien lentäjät, mutta monissa yleisemmissäkin ammateissa varmasti on tiukkoja seuloja. Esimerkiksi taideteolliseen korkeakouluun päästäkseen saa mennä melkoisen seulan läpi. Muita mieleen tulevia?
Kommentit (18)
Ja ei kai kukaan kunnon arvoilla varustettu menisi töihin käytännössä ammattitappajaksi tai ainakin mahdolliseksi sellaiseksi?
Vierailija:
Yksi tarkimmista ja kokonaisvaltaisimmista on varmaankin puolustusvoimien lentäjät
Myös viestintää opiskelemaan ainakin Helsinkiin on kuulemma ainakin joskus ollut tiukka seula.
Eikös teknillisen korkeakoulun tuotantotalous ole myös ollut tällainen?
Se on jännää että näillä asioilla ei välttämättä ole mitään tekemistä tulevan työllistymisen ja palkkauksen kanssa. Saatat olla vaikka kuinka etevä, mutta jäädä jo alunperin tai myöhemmin joutua jonkin sorin väliinputoajaksi.
Lisäksi itse valintakokeeseen osallistuvat lopulta vasta ne, jotka ovat lukeneet aivan hullun lailla. Ja heitäkin on paljon...
Pointti on se, että oikikseen eivät pyri läheskään kaikki halukkaat siksi kun tietävät jo etukäteen etteivät jaksa sitä hullua lukemista. Jo tämä siis karsii ihmisiä pyrkmisvaiheessa.
Tosin alkukarsinta on tapahtunut jo pääsykokeisiin ilmoittautuessa, kun takana pitää olla yleensä 10-15 vuotta musiikinopiskelua ja yleensä aika monta kurssitutkintoa... Eli pääsykokeisiin ei pääse kuka tahansa
Mun mielestä nelonen on väärässä, ainakin mitä ammattilentäjiin tulee.
moni haluaa, mutta harva pääsee lukemaan. Nykyisin on kylläkin kai useita sivureittejä.
Nykytilannetta en tiedä, mutta ennen on ollut paljon hakijoita. Jos tuijotetaan prosentteja (päässeet/hakijat), niin ainakin vuonna 2000 oli Suomen vaikeimmin irronnut opiskelupaikka.
aiheesta tuli dokumenttikin joku aika sitten.
Mutta sinne varmaan hakee paljon sellaisia, jotka koulumenestyksen perusteella luulevat osaavansa.
mutta muuten teknillisiä aloja on suhteellisen helppo päästä opiskelemaan. Kulttuurihistoriassa taas hakijamäärät ovat melko pienet. Todella vaikea on päästä Oikikseen ja taidekorkeakouluihin. Miten muuten on kauppakorkean laita?
Tiedän omasta lähipiiristä, että esim. lentäjäksi juuri ilmavoimiin on todella vaikea päästä. On niin monta karsintatestiä ja vaatimustasoa että sinne on " lottovoitto" päästä. Lentäjäksi pääseminen on lähes tulkoon astronauittisissa karsinnoissa.
Niin ja lisäisin vielä, että astonautiksi/kosmonnautiksi pääseminen on myös kiven alla...
meistä reilu 30 otettiin sisään. Oli monivaiheinen hakuprosessi.
Aina kannattaa laittaa itsensä likoon, vain siten voi saavuttaa haluamansa.
Teatterikorkeakoulusta tai Tampereen yliopiston näyttelijäntyön laitokselta (Näty). Erilaisia kursseja/kouluja on kyllä monessa paikassa, mutta siis vain nämä kaksi antavat näyttelijän virallisen pätevyyden.
Teatterikorkeaan hakee vuosittain n. 2000 ja 20 valitaan. Pääsykokeet on 3 tai 4 vaiheiset, jokainen vaihe kestää 1pv-viikko
Tuota kätilö-juttua vähän ihmettelen, kun itsellä aikoinaan oli synnytyksessä TODELLA hirveä eukko kätilönä; miten sellainenkin tyyppi on voinut päästä läpi opiskelemaan alaa, jos hakijoita on about 500...
Kätilöksi ei todellakaan pääse kuka vaan.
sovellu. Yritin monta vuotta sosiaalialalle, mutten läpäissyt testejä. Luovutin ja hain sitten kauppatieteiden puolelle ja heti pääsin.
Usein jo pelkkä maine vaikeasta sisäänpääsystä tai suuri pääsykoemateriaali vähentää hakijoita. Sitten on aloja, joihin moni hakee ihan vain muodon vuoksi yrittämättäkään oikeasti sisään. Sitten on aloja, joihin vaaditaan esimerkiksi lukion pitkä matematiikka tai sen tiedot, jolloin ensimmäinen karsinta on tapahtunut jo paljon ennen pyrkimistä eikä siis näy sisäänpääsyprosenteissa. Siksi esimerkiksi tilastoja katsoessa näyttää siltä, että tekniikkaa on helppo päästä yliopistoihin lukemaan, mutta tosiasiassa mahdollinen hakija-aines on jo karsiutunut rankasti tuon matematiikan takia. Itsekin muistan lukioajoilta useamman, joka tähtäsi alunperin teknillisiin korkeakouluihin, mutta joutuivat toteamaan pitkän matematiikan liian vaativaksi, jättivät sen kesken ja samalla jo tässä vaiheessa hylkäsivät alkuperäisen suunnitelmansa tekniikkaa lukemaan hakemisesta.
Moni taas varmasti jättää vaikka oikeustieteelliseen hakematta, kun ajattelee, että ei kuitenkaan pääsisi ja aikaa lukemiseen menisi hirveästi hukkaan. Jossainhan tämä on jo melkein ongelma. Esimerkiksi aiemmin mainitut puolustusvoimat korostavat lentäjähakusivuillaan kovasti sitä, että etsivät ihan tavallisia nuoria. Kynnys hakea on siis ilmeisesti noussut jo liian korkeaksi ja jopa potentiaaliset sisäänpääsijät eivät ehkä uskalla hakea. Selvää kuitenkin lienee, että ihan tavallinen ja keskiverto sinne ei sisään pääse, vaan hyvin tiukat ja ennenkaikkea monipuoliset kriteerit sinne on, mutta ymmärrettävästi kumminkin haluavat suhteellisen laajan hakijajoukon.
läpi pääseminen, sitten matikan kokeesta ja kolmanneksi viikon kestävistä pääsykokeista. Huh.