Mitä järkeä istua oikeutta aina kahteen kertaan: käräjäoikeudessa ja hovioikeudessa?
Hirveetä resurssien tuhlausta. Eikö yksi istunto riittäisi? Hoviin sitten ne ennakkotapaukset. Ihan mieletön stressi käydä oikeutta moneen kertaan. Ja kuka edes muistaa mitä on tapahtunut, tarkkaan, enää vuosien päästä hovissa? Ei vittu mitään järkeä!
Kommentit (3)
siinä on se järki, että käräjäoikeuskaan ei ole erehtymätön. On ihan hyvä, että siinä on joku taho vielä, jonne voi valittaa ja valitusoikeus on. Ei täällä sentään missään diktatuurissa olla.
ja viimeksi kun asian kanssa olin tekemisissä, se on perusoikeus eli perustuslaissa määritelty ihmisoikeus. Tilanne ei liene muuttunut.
KKO on sitten prejudikaattituomioistuin, jonne tarvitaan valituslupa. Siksi siitä ei ole yksinomaiseksi muutoksenhakutuomioistuimeksi.
ap sekoilee :)