Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Timberwise ja muut lauta/lankkulattiat

02.11.2005 |

Luinkin jo yhden lattiakeskustelun, jossa vertailtiin laminaattia ja parkettia.



Ihastuin tosi paljon TImberwisen ns. lankkulattiaan, sellaista leveää vanhan näköistä lautaa. Oli muistaakseni parkettia kuitenkin. Rautakaupan myyjä vaan heti tyrmäsi ihasteluni sanomalla, että ei kannata lapsiperheeseen laittaa moista lattiaa kun kuulemma on niin pehmeää että menee ihan kamalan näköiseksi hetkessä.



Joten kokemuksia kaivataan! Mitä eroa on noilla Timberwisen lattioilla tavalliseen parkettiin verrattuna, meneekö huonoksi nopeasti? Laminaatti jotenkin on niin kovaa, kylmää ja kopisevaa.... mietin että kyllä ainakin makuuhuoneisiin laittaisin noi ihanat lankkulattiat, mutta kertokaahan kokemuksianne!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Timberwiselläkin löytyy lankkuparketteja pehmeämmistä ja kovemmista puulajeista. Eron huomaa jo näytepalaa " testaamalla" ja naarmuttamalla. Tilaa tehtaalta! Eiköhän se ihan samalla tavalla tehdä on se sitten 1-, 2- tai 3-sauvaista parkettia. Lankku, Kartano, 1-sauvainen, eri nimiä samalle asialle. Kannattaa katsoa mitä parkettilankkujen leveydet ja PITUUDET ovat milleinä, vaihtelee valmistajan mukaan ja malliston. näin olen ollut ymmärtävinäni kun esitteitä on nyt tullut selailtua jo aika kauan. (jotain hyötyä kun raksa projektin eteneminen on viivästynyt...kerkeää tutkailla rauhassa sisustusmateriaaleja :-) Meille tulee heiltä lankkuparketti, tammea. Saa kulua.

Vierailija
2/3 |
04.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Timberwisen saarnilattia. Ollut nyt puoli vuotta, ja yllättävän hyvin kestänyt hiekan, koiria, lapsen ja kaatuneita maitomukeja ja pissavahinkoja. Ei mitään jälkeä, aikaisempiin parkettilattioihin on tullut helpommin. Suosittelen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

harmittaa vieläkin, että emme voineet ottaa Timberwisen lattiaa, kun muutama vuosi sitten heidän valikoimistaan ei vielä löytynyt meille sopivaa (nyt olis...). Ja tiedoksi vain, että tehtaalta voi tilata ns. II-luokan materiaalia ja hinta on aika paljonkin edullisempi kuin kaupoissa. II-luokan ainoa ero on se kuulemma, että hukkaprosentti on siinä isompi kuin I-luokassa. Eli lankkujen päässä saattaa olla öljy tai lakka huonosti, mutta sen saa pois katkaisemalla.



On meinaan tiettyjen puuainesten lattioissa aika kova hintakin, joten kannattaa kysellä tehtaalta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi viisi