Kenellä etiketit hallussa?
Sellainen visainen kysymys kun:
Juhlakutsuja postittaessa sukulaisille ja heidän vaimoilleen, tuleeko sukulaisen nimi ensin vai vaimon?
Naisen nimihän yleensä tulee kirjekuoreen ensin, mutta miten kun nainen ei olekaan sukua vaan vain avioliiton kautta?
Kommentit (10)
esim. Matti Meikäläinen ja puoliso tai herra ja rouva mMtti Meikäläinen tai matti Meikäläinen ja Maija Meikäläinen ja jos lapset (kotona asuvat) halutaan kutsua niin Matti Meikäläinen perheineen.
kutsumatta ilman miestään, niin sitten miehen nimellä. Pressanlinnaankin kutsutaan mies tai nainen seuralaisineen. Jos seuralaisen nimi on tiedossa, niin sen voi laittaa perään. Eli jos serkkusi Urho ja hänen vaimonsa Terttu kutsutaan, kirjoitat kuoreen Urho ja Terttu Väli-Mäkelä esim.
Tärkein siis eka.
Jos molemmat ovat läheisiä, daami ensin. Jos et halua miettiä, laita kaikkiin aakkosjärjestys. ;)
ja puoliso tai avec toisena. Paitsi jos "samanarvoisia", niin sitten vaimo ensin.
Mr. and Mrs. John Smith
Terveisiä 1700-luvulta!
Mr. and Mrs. John Smith
Terveisiä 1700-luvulta!
t. Commander and Mrs. XX NNN:n tytär :)
Tuolla "Mrs. John Smith" -nimittelyllä nimenomaan rakennettiin yhteiskuntaan sitä konstruktiota, että nainen on ihminen vain miehensä kautta. Nykyään taitaa ennemminkin käytössä olla muoto "Mr. and Mrs. Smith", eikä kukaan kuuna päivänä kutsuisi naista itseään "Mrs. John Smithiksi".
Samalla tavalla noloa on se, että entinen Kate Middleton on nyt viralliselta arvonimeltään Prinsessa William. Miten tämä voi muka olla olematta halventavaa?!