Kertokaa esimerkkejä millaisia avohuollon tukitoimia ls saattaa tarjota?
Meistä tehty lastensuojeluilmoitus jonka mukaan ilmoittaja epäilee että käytän päihteitä ja lapsen hoitoa laiminlyöty.Kumpikaan ei pidä paikkaansa.
Mitä sossu ehdottaa tukitoimiksi,jos ehdottaa?
Kommentit (4)
Minusta oli joku tehnyt samanlaisen ilmotuksen.Sossut kävi meillä ja totesi ettei siihen ollut aihetta ja asia jäi siihen.
ja mitä nyt tekevätkään siellä?ihan vaan että todistan sillä olevani täysin päihteetön.On kyllä aika hupaisaa että minua,joka juo alkoholia kerran pari vuodessa,ei polta eikä varsinkaan vedä huumeita epäillään päihteidenkäyttäjäksi!
että nimenomann sun pitää todistaa väitteet vääräksi,heidän ei.Eli kukaan vaan voi ilmoittaa mitä vaan,kenestä vaan.Mulla kävi pari perhetyöntekijää istumassa sohvalla tuppisuuna,ja näin antamassa "tukea vanhemmuuteen".
Meistä tehtiin ihan samanlainen ilmoitus ja se todettiin vääräksi. Oletettavasti lastenvalvojat kuitenkin haluavat tavata ainakin kerran tai pari, ihan varmistaakseen että kaikki tosiaan on kunnossa.
En tosiaan tiedä, mitä mahtaisivat ehdottaa tukitoimiksi. Jos olisi jotain ongelmia, ekana tietysti tiedossa olisi varmaan a-klinikka tms. ja jos kyseessä on huumeet niin tietysti säännölliset testit.
Tukitoimet riippuvat täysin siitä, mikä perheen tilanne ylipäänsä on.