Miten pian yliopiston tenteistä pitäisi tulla tulokset?
Jatkan opintoja monen vuoden tauon jälkeen ja suurin osa opiskelukäytännöistä on jo täysin unohtunut. Tein tentin 15.4. enkä ole vieläkään saanut siitä arvostelua. Pitäisikö jo alkaa kyselemään perään?
Kommentit (3)
yleensä se on 2-3 viikkoa. Eli huhtikuun puolivälissä olleesta tentistä voisi kyllä alkaa jo kyselemään.
Tosin kukaan ei sit lähetä niitä tuloksia sulle itsellesi. Hyväksytty tulos näkyy sun opinteorekisterissä, jota voinet tutkia sähköisesti kotoasikin, ja lisäksi ne (myös hylättyjen lukumäärä, ei nimiä) tulee ilmoitustaululle laitokselle. Mitään henkilökohtaisia viestejä kenellekään ei lähetellä.
kuukauden sisällä tenttipäivästä. Jos teillä on sama käytäntö, niin en vielä rupeaisi kyselemään. Olethan ottanut selvää siitä, miten tulokset teillä ilmoitetaan?
Ja siitä, onko ollut iso massatentti jne. Ei voi sanoa mitään yleistä.