Te naiset, joilla on upean näköinen vartalo
eli kapea vyötärö, kauniit rinnat ja olette hoikkia/laihoja, mitä hormonaalista ehkäisyä käytätte?
En halua lihoa muodottomaksi e-pillereiden takia.
Kommentit (10)
käytä hormonaalista ehkäisyä! Ja se on varmaan yksi syy tähän vartaloon ;)
Tosissaan puhuen, onhan alustavaa näyttöä siitä, että keinoteikoiset naishormonit vaikuttavat kylläisyyskeskukseen ja voivat edesauttaa esim. bulimiaa. Sori mulla ei ole linkkiä, mutta tein opinnäytteen syömishäiriöistä ja tuli siinä kirjallisuudessa vastaan.
Ehkäisyengas pitäisi olla melko haitaton paikallisuuden takia. Itse en kyllä yhteenkään hormonivalmisteeseen koskisi.
Minua ainakaan hormonikierukka ei lihottanut tai muuttanut mitenkään huonommaksi. (Pillereistä ja renkaasta tulen sekopääksi, joten en ole voinut käyttää niin kauaa, että olisin nähnyt, vaikuttavatko kroppaan.)
mitään hormonivalmisteita, jotka saattaisivat lisätä ruokahalua.
Ei nuo renkaatkaan mitään paikallisvaikutteisia ole; jos ne vaikuttaisivat vain paikallisesti, ne eivät kykenisi lamaamaan hormonituotantoa siinä määrin, että hedelmällisyys kärsisi.
Kiitos vastauksestasi, vähän sitä arvelinkin :)
t. ap
Pienet rinnat on olleet aina ja hyvänä pysyneet kahden lapsen jälkeenkin.
Hormonikierukka käytössä jo 3:matta vuotta. Itse en voinut ehkäisyrengasta käyttää kun tuli mieliala muutoksia kovin. Sitä ennen oli pillerit käytössä noin 7 vuotta ilman mitään mielialan heilahduksia.
Taitaa olla jokaisen ihmisen oma asia mikä vaikuttaa mihinkin. Jo pelkästään masentunut ihminen syö herkemmin ja liikkuu vähempi. Tämäkin asia on tutkittu.
Itse omaan suvusta jo hoikan vartalon ja elämän tapani on aina olleet kunnossa. Vain pelkät hormonaaliset muutokset ei paljoa lisää painoa jos muut asiat on kunnossa.
hormonaalista ehkäisyä, olen aina käyttänyt eikä se minulla vaikuta lainkaan painoon. Nyt on hormonikierukka.
lähes hievahtamattoman mielialan ja ruokahalun, johon ei mikään tee muutoksia.
Tutustupa vaikka joskus kortisoliaineenvaihdunnan häiriöistä tai kilpirauhastoiminnan häiriöistä johtuviin painonmuutoksiin ennen kuin alat heittää asiantuntemattomia kommentteja siitä, vaikuttaako hormonitoiminta painoon vai ei! :O
Etkö ole koskaan nähnyt naista, joka on lihonut hormonihoitojen takia? :O
Minkä vuoksi luulet vanhojen, vaihdevuodet ohittaneiden naisten olevan lihavia?? :O
Itse omaan suvusta jo hoikan vartalon ja elämän tapani on aina olleet kunnossa. Vain pelkät hormonaaliset muutokset ei paljoa lisää painoa jos muut asiat on kunnossa.
Minulla on hormonikierukka, ja se on hyvä. Pillerit lihottivat aikoinaan jonkun 5kg, mutta ei se mikään paha määrä ollut, sain vähän naisellisempia muotoja vain :)
Mutta olen myöskin niitä naisia, jotka eivät suostuisi lihomaan ja rupsahtamaan vaikka mikä olisi.
eikä koskaan ollut mitään paino-ongelmia.
Kun elämässä voi tulla vaikka minkälaista vastoinkäymistä ja sairautta. Ei sitä kroppaa pidetä kunnossa pelkän "mikä ehkäisy sopii parhaiten" -ajattelun avulla.
Mulle, hoikalle naiselle syntyi kaksi nelikiloista lasta ja raskausarpia ja järkyttävä mahareppu molempien jälkeen. Rasvasin itseäni raskaana ollessani ja kuntoilin.
Sairastuin vakavasti ja tekis mieleni mennä suohautaan.
Mutta olen käyttänyt Cerazetteä synnytyksen jälkeen ja sitten 2,5 vuotta Yasminellejä. Paino ei ole noussut noiden takia, mutta pidän myös tarkasti huolta siitä ettei se nouse.