Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelottaa että ahdistun taas kun koulut alkaa!

Vierailija
08.05.2011 |

Olisi siis viimeinen vuosi koulua käymättä. On tullut välivuosi kun piti uusia kursseja ja välivuosi kun lapseni sain ja välivuosi kun lapsen kanssa kotona. Nyt sitten pitäisi syksyllä lähteä koulun penkille opiskelemaan viimeinen vuosi että saan ammatin. Itse vaan menen ihan paniikkiin jos astun jalallani alueelle missä on liikaa ihmisiä, jos on kyse ryhmätyöskentelystä tms. Nämä oppilaat sattuu olemaan setä 17 kesäistä pikkutyttöä ja poikaa ja itse 25 vuotiaana tunnen itseni aika vanhaksi heidän seurassaan joten osaako heidän kanssaan edes keskustella asioista?

Viimeksi kun ammattikoulussa olin niin jäi tunteja väliin kun en uskaltanut yksinkertaisesti astua jalallani kouluun vaan lähdin kotiin neljän seinän sisään. Miten saa tuon jännityksen menemään ohi? Tiedän että se on edessä vaikkei vielä jännitä yhtään.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy koulua äläkä mene sinne leikkimään teiniä.

Vierailija
2/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä saan jonkun ahdistus kohtauksen. Alkaa oksettamaan, maha menee ihan kuralle, pyörryttää, naama valahtaa punaiseksi, hikoilen. t.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti et hakudu sosiaaliselle alalle, ei kuulosta ihan vahvimmalta puoleltasi.

Vierailija
4/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka siellä tavannut ihmisiä paljon.

Kai minua ahdistaa eniten se mitä muut minusta ajattelevat kun olen vanhempi kuin he. Minulla on lukihäiriö myös ja tämä kuulon ymmärtämis vaikeus joten siksi pelkään ryhmätöitä ja ylipäätään esityksiä luokan edessä. t.ap

Vierailija
5/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista se ettei siellä koulussa muutkaan ole täydellisiä.



Opetan toisella asteella ammatillista ainetta ja kyllä siellä on oppilaita moneen lähtöön. Yllättävän monella on jotain oppimisen ongelmaa joten turhaan jännität.



Nykyään on mahdollista tehdä henkilökohtaisia opintosuunnitelmia joissa oppilaan erityisvaikeudet huomioidaan. Kun opettaja on tietoinen erityisyydestäsi osaa hän ottaa sen huomioon opetuksessa.



Vierailija
6/6 |
08.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähihoitajaksi. Ei haitannut yhtään, vaikka suurin osa ryhmästäni ei ollutkaan ehtinyt täysi-ikäiseksi. Minulla oli samanikäisiä lapsia kuin he:) Olihan siellä jokunen 20-30 vuotiaskin.



Niin me olemme erilaisia. Mielestäni sinä olet vielä nuori! Ehkä sinun olisi hyvä käydä juttelemassa huolistasi lääkärille? Ihan tulevaisuutesi kannaltakin olisi tärkeää, että saisit opintosi onnellisesti päätökseen.



Tsemppiä! Sinulla on onneksi koko kesä aikaa varautua ensi syksyyn.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kaksi