Millä ihmeellä saan makeanhimoni kuriin?
Ihan sairasta jo. Olen raskaana ja JOKA päivä taistelen itseni kanssa makeanhimoa vastaan. Ja ihan liian usein himo vie voiton. Älytöntä. Koskaan enne en ole näin paljon himoinnut kaikkea makeaa, karkkia, suklaata, kakkuja, keskiä ihan mitä vaan!
Kommentit (2)
No vaihda karkit hedelmiin esim tai raejuusto on oikeesti hyvä vaihtoehto, n. 90kcal/100g ja paljon proteiinia ja vähän hiilihydraatteja !!! Mutta siis niin vaihda hedelmiin ja kasviksiin, tee niistä salaatteja ja jugurtti, maustamaton varsinkin namnam ! :D
Ja joo pakko sanoa, että mä olin/olen se joka näitä väheksyy, mutta ihan oikeasti jotenkin nyt ehkä 3 vuoden yrittämisen jälkeen tajuun että toi oikeesti toimii ja että haluun herkuista vaan jotain pikaista lohtua, joka tuo nopeasti hyvän mielen heti ja vain hetkeksi ikävä kyllä. Seuraavana päivänä ei ole kovin kiva olo kun tjauaa että oho eilen meni 200g suklaata ja 400g karkkia.... Kauhea morkkis ja peilistäkin paistaa joku pullapunkero. Mut nyt oon vaan jotenki vähentäny niitä herkkuja ja ajattelen enempi sellasia 'terveellisempiä' vaihtoehtoja..
Vastausta en tiedä. Sorry.
t: saman asian kanssa taisteleva pallomaha