G: Syötkö vain silloin, kun sinun on nälkä?
Minä syön, mutta olen kuullut että jotkut syövät kellon mukaan niin, etteivät ehdi tuntea nälkää lainkaan. Eikö tämä ole vähän luonnotonta? Luulisi, että siinä lihookin nopeasti.
Kommentit (11)
Syön siis aamiaisen, lounaan ja päivällisen. Joskus iltapalaa. Aamupäivä- ja iltapäiväkahveja pullineen yms välipaloja en syö. Nautin kovasti ruuasta ja harrastan kokkailua, teen joka päivä perheen ruuat.
Lopetan myös syömisen heti kun olen kylläinen. Jos joskus tulee verensokeriongelmia kiireen tms takia, syön hedelmiä.
Saatan olla syömättä pitkiä aikoja, ei ole terveellistä. Välillä vaan ei ole nälkä.
Sitten kun on hyvää ruokaa. Syön ja syön. Tämäkään ei terveellistä.
Rakastan italiasta ruokaa ja sitä ahmin. Makeasta en välitä mutta kaikki pizzat pastat ym uppoaa ja myös intialainen ruoka.
Liikun paljon joten ei ole paino ongelmia, tosin oli kun jalka oli katki-poikki ja olin raskaana samaan aikaan.
Painoin viime kesänä synnrillä 110kg nyt 59kg. Ja syön mutta liikun.
Oma tapa, paras tapa.
ja syön usein ihan liian vähän päivän mittaan. Elän kahvilla ja tupakalla.
Nytkin vähän nälättäisi mutta taidan painua nukkumaan :)
isossa lapsiperheessä on tehtävä ruokaa aika säännöllisesti. Ja pidän syömisestä. Onneksi myös liikkumisesta. ;)
kun sinulla on nälkä!
Joo, no meillä ainakin on lapsia varten ruoka-aika ja syön kyllä itsekin silloin iltaruuan, enkä eri aikaan. Töissä syön silloin, kun on ruokatunti, ei voi itse valita. Eli jos en söisi silloin, niin sittenpähän kärsisin loppupäivän nälissäni.
Aamuisin en syö, kun ei ole nälkä. Iltapalaa syön sitten kun on nälkä, jos on nälkä.
nälkä on mulle niin kammottava tunne, että pyrin syömään ennen sitä tunnetta
Aamupalan syön kotona samaa aikaan lasten kanssa ja yleensä silloin on jo nälkä.
Lounaan syön kotona samaan aikaan lasten kanssa ja välillä silloin on nälkä, välillä ei.
Päivällisen syön kotona samaan aikaan lasten kanssa ja silloin on yleensä jo nälkä (jos en ole syönyt mitään välipalaa lounaan jälkeen).
Iltapalan syön vasta lasten mentyä nukkumaan, kun ehdin. Tänään ollaan syöty päivällinen klo 18 maissa ja nyt alkaa olla nälkä, kun kello on n. 23. Jos olisin ehtinyt, olisin saattanut syödä jo puolisen tuntia sitten, mutta yleensä syön iltapalan näihin samoihin aikoihin.
mutta syön aina silloin kun ei ole nälkä.
on joskus pakko syödä vaikkei olisi nälkäkään. Raskausdiabeteksen takia kunnollinen (myöhäinen) iltapala on tärkeä, ettei yöpaasto veny liian pitkäksi. Usein ei huvita syödä ja on vaikea keksiä syötävää, jota tekisi mieli ja joka sopisi dieettiinkin.