Mitä ruokaa porsaanlihasuikaleista?? :)
Ei aina jaksais sitä iänikuista kastiketta. Olisko jotain ideoita kun mulla lyö tyhjää? :)
Kommentit (6)
Nyt ei vaan niitä wokvihanneksia oo mutta eiköhän jotain kasviksia tuolta kaapista löydy :)
Nuudelit ja joku possunlihahässäkkä vois olla aika hyvä!
Ruskista lihat, mausta, lisää kasariin vettä reilusti ja lihaliemikuutio. Hauduta ainakin tunti. Tarjoile liha ja "liemi" vaikka riisin kanssa.
Ruskista suikaleita pitkään ja miedolla lämmöllä, sitten lisää pippurituorejuusto (Blackie/MustaPekka) ja kermapurkki (ihan sama mitä) ja kiehauta. Tarjoa lisäkkeenä riisiä.
Bon Apetit!
ruskista lihat, lisää nestettä ja mausteita, anna hautua 10min, risottoriisit perään + kuumaa lihalientä, hauduta 10 min, kasvikset perään ja vielä 5 min. Nokare voita tai loraus kermaa sekaan ja hyvää tulee.
Jos käytät tuoreita vihanneksia, laita kypsyysajan mukaan jo aikaisemmin pannuun.
vähän perusmausteita (suolaa, valkopippuria), purkki smetanaa (ei mitään kevytsmetanaa vaan ihan kunnon tavaraa), purkki tomaattimurskaa. Hauduttele suikaleet kunnolls kypsiksi ja tarjoa riisin kera. Vie kielen mennessään!
wokkivihannessekoituksen, keität lisäksi nuudeleita. Voit heittää nekin pannulle tai tarjota erikseen.