Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sen muuten tunnistaa, kuka on jatkokouluttautunut lähäristä sh:ksi, kun

Vierailija
26.08.2010 |

potilaana istuskelee ja vuoroaan odottelee.



Lähihoitajana aikaisemmin toimineet ovat rivakampia, ts. ronskimpia otteissaan ja tavassaan vastaanottaa potilas, sairaanhoitajina aloittaneet omaavat empaattisemman tyylin.



Voiko se tosiaan olla kutsumusammatin pohjaa, tyyliin sh:ksi heti kouluttautuneet ovat tienneet oman alansa aikaisemmin kuin lähäreiksi (ehkä ilman omaa valintaansa) ensin kouluttautuneet.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulutustaustan.

Vierailija
2/5 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulutustaustan.

kyllähän tuo aihe monesti ihan puheeksi nousee. :)

Ja harrastuksia on monia. Minulla se, että bongaan jatkokouluttautuneita/suoraan alansa valinneita.

ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnettu tosi asiahan on että sairaanhoitajat ovat empaattisempia. :D

Vierailija
4/5 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairaanhoitajat ovat ihan yhtä vähän tai paljon kutsumuksessaan kuin lähihoitajat. En tiedä kovinkaan montaa hoitajaa, joka olisi kutsumuksen vuoksi ammatissaan. Monelle se on vain työtä muiden joukossa, ei oikein tiennyt mitä haluaisi isona ja sitten ajautui lukion jälkeen hoitsukouluun, jonne on suhteellisen helppo päästä sisään ja töitä riittää.

Vierailija
5/5 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähärin kautta sh:ksi kouluttautuneet ovat lukeneet 6,5vuotta hoitoalaa, joten eiköhän ne ole tienneet aiemmin mitä haluavat, kun ovat suoraan peruskoulusta halunneet lähteä hoitoalaa lukemaan. Pelkät sh:t sen sijaan eivät ole tienneet mitä elämältä haluavat ja ovat käyneet lukion tai jonkun muun alan ammattitutkinnon ennen sh-koulutusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi seitsemän