Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko noloa, jos vanhempani ostavat asunnon ja muutamme siihen vuokralle?

Vierailija
12.09.2010 |

Maksaisimme vastikkeen ja muutaman sata euroa vuokraa. Muutaman vuoden päästä voisimme ostaa asunnon sitten omaksemme.



Millainenkohan sopimus kannattaisi tehdä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan järkevältä ratkaisulta. Jos on hyvät ja luottavaiset välit vanhempiin, tuollainen järjestely epäilemättä onnistuu ja toimii ongelmitta.

Vierailija
2/3 |
12.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt maksatte vanhemmille, jotka sitten palautuu teille, kun heistä aika jättää ja verottaja ottaa omansa mennen tullen rahasta päältä pois. Miettikääpä ennakkoperintöä, teette asiakirjan, että muut mahdolliset sisarukset saavat sitten aikanaan omansa ja loput lainana. Ostakaa ihmeessä heti itselle.



Varainsiirtoverokin menee muuten kahteen kertaan, ensin vanhemmilta ja sitten teiltä. Menkää vaikka juttelemaan jonkun kiinteistölakimiehen kanssa, että miten olisi fiksuinta järjestellä asia.



Mutta jos noin teette, niin verottaja kiittää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te ostatte asunnon ja vanhempanne lainaa teille rahat? Teette velkakirjat ja korkokin sopivaksi, jos vanhempanne kaipaa tuottoa sijoitukselleen. Ei menisi sitä varainsiirtoveroa kuin kerran. Ja voihan vanhempanne halutessaan antaa teille lahjaksi joskus rahaa, jolla voitte sitten lyhentää lainaa (jos näin siis halutaan).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kuusi