Kuinka pitkään olet imettänyt soseiden aloituksen jälkeen?
Vaikuttaako kiinteiden aloitus maidon määrään? Väheneekö kenties? Ovatko yöimetyksen vähentyneet?
Äidit, kertokaa kokemuksia.
Kommentit (15)
6kk iässä (paitsi esikoisella 5kk). Ja imetys jatkunut kaikilla kolmella lapsella 2-vuotiaaksi asti.
Kahdella ekalla lapsella yöimetys jäi pois 8kk iässä, mutta nuorimmainen herää vielä kerran yössä (klo 5) maidolle. Kipeänä ollessaan herää useammin, mutta tyytyy aina maitoon joten saamme nukuttua. Heti kun tervehtyy niin herää vain kerran yössä.
Ja maito on riittänyt sen mukaan mitä on kysyntä ollut.
Yöimetyksiä yhtä harvoin/tiheästi. Lisäruuat aloitettu n. 5-6 kk ja imetys jatkunut yli vuoden ikään.
ja nyt lopettelen. Tyttöhän nyt ei siitä vapaaehtoisesti luopuisi, joten pakolla luovutaan pikku hiljaa. En ole aikaisemmin viitsinyt, kun muu maito menee niin huonosti alas, tuttipullosta ei ollenkaan.
Soseet aloitettiin puolivuotiaana, imetin lähes kaksivuotiaaksi.
kiinteiden aloituksen jälkeen. Maidon määrä vähentynyt tasaisesti sopivalle tasolle kun kiinteät aloiteltu aina hissukseen. Yöimetyksiä vaihtelevasti.
3 v. imetyksen lopetus. Ei vähentänyt yöimetyksiä.Pitikouluttaa sitten kun raaskin ja oli jo lähempänä 2v. Ehkä oiskannattanut aiemmin,mutta kun ei se yöímetys niin häirinnyt.
ehdin imettää kiinteiden ohessa yli 8kk. Maidon määrä väheni tasaisesti sitä mukaa, kun kiinteitä tuli ohjelmaan lisää. Yöimetykset loppuivat vasta, kun määrätietoisesti ne lopetettiin 10kk iässä.
Olivat kumpikin 6½kk kun annoin ensimmäisen kerran kiinteätä ruokaa, äm pysyi pääasiallisena ravintona 1v ikään saakka. 10kk iässä söivät 3x/vrk kiinteätä eli iltapuuron, liha-tai kala-aterian ja välipalaksi marjaa tai hedelmää joko pelkiltään tai maustamattomaan jogurttiin sekoitettuna.
Vierottautuivat itse rinnasta ollessaan 1v4kk ja 1v9kk iässä.
olen imettänyt 12-13kk:n ikään vaikka kiinteät ovat olleet jo mukana. Ja tietysti vaikuttaa imetystiheyteen, kun osa maidosta korvataan kiinteällä ruualla. Yöimetykset ovat jossain vaiheesa vähentyneet, eivät kuitenkaan heti kiinteiden aloituksen jälkeen.
että esikoinen oli tasan 6kk kun lopetti sen ja 5-6kk välillä imetin häntä 1-2x/yössä.
Kuopus taas lopetti yöimetyksen ollessaan 4kk.
-3-
Maidontuotanto mukautuu vauvan tarpeisiin, aina tuli riittävästi. Yöimetykset vähenivät pikkuhiljaa, mutta loppuivat vasta kun imetyskin loppui kokonaan.
soseiden aloitus luultavasti vaikutti imetysken lopetukseen, eli aloitin soseet 4kk iässä kun lapsi oli nälkäinen eikä maito tuntunut riittävän, yöt olivat erittäin katkonaisia jne.
Imetin siihen asti osittain, osittain korviketta. Kahden viikon sisällä vauva alkoi kieltäytyä rinnasta ja imi vain öisin. 4,5kk iässä lopetin imetyksen kokonaan. Yöt vauva kyllä nukkui soseiden avulla erittäin hyvin!
ja imetys loppui 8 kk iässä. Samalla loppui yösyöminen kun tissi jäi.
eli kiinteiden aloituksen jälkeen olen imettänyt jo yli 14 kk. Imetän 2-3 kertaa päivässä ja kerran aamuyöllä viiden maissa, ja luulen, että meidänkin lapsella tuo viimeinen yöimetys jää pois vasta, kun tissi jää kokonaan pois. Meillä yöimetykset vähenivät pikkuhiljaa niin, että n. 1 v 2 kk ikäisenä jäljellä oli enää tuo yksi aamuyön imetys ja sillä mennään edelleen.
Varmaan sanomattakin selvää, että hyvin on maito riittänyt. Ja tottakai se riittää, rinnat kun pääsääntöisesti tuottavat maitoa sen verran, kun maitoa menee.
2 kertaa noin puoltoista vuotta (soseet aloitettiin 6 kk vanhana, imetys loppui n. 2-vuotiaana). Toki maitomaara vahenee hiljaksiin, yoimetyksiin ei vaikuttanut ainakaan heti.