saako hevoslaitumille mennä vieras? ov
Tämä tuli mieleen toiselta keskustelupalstalta
Ajatus tuntuu niin utopistiselta, että talleilta vaadittaisiin nykyään amerikan tyyliin kaiken maailman kieltokyltit hevosten aitoihin, ettei ulkopuoliset ihmiset niihin menisi.
eihän kukaan tieten tahtoen mene lehmä aitoihinkaan tai koiratarhaan??
tässäkin tapauksessa mökkiläiset olivat vieneet ruantähteitä hevosille. lisäksi olivat aikuiset lapsineen yrittäneet ratsastaa yöllä varsalla. ja kaikki tämä ilman lupaa
mitä mieltä arvon av raatilaiset
Kommentit (5)
Aidatut alueet pitäis olla ihan maalaisjärjelläkin ajatellen yksityisaluetta. ja kun on kysymys eläimestä, arvaamattomasta luontokappaleesta niin eikö ihmisillä ole itsesuojeluvaistoakaan yhtään, että jättäisivät menemättä. Hullua, typerää, vastuutonta!!
Ei niille hevosille saa syöttää mitä tahansa. Riittää, että tarjoaa vaikka tukun ruohoa siitä aidan viereltä ja polle on tyytyväinen. Mitään ruuantähteitä ei todellakaan pidä lähteä kuljettamaan ja tarjoamaan ilman lupaa.
Saati sitten se, että mennään tarpomaan aitaukseen tai könytään ihan selkään! Eihän sitä tiedä, minkä sorttisia eläimet ovat ja onko jollain vaikka joku ratsastuskielto päällä syystä tai toisesta. Varsan selkään nyt ei ainakaa mennä. :/
Aika vittumaista jengiä. Ottaisin silti rauhallisesti ja menisin ko. mökkiläisten luo ja kertoisin, miten on tapana (ja syytä) toimia.
ei ole ollenkaan kunnioitusta eläimiä kohtaan. Eläimet ovat olemassa heidän viihdykkeekseen, eikä tule mieleenkään, että eläimet eivät välttämättä tykkää lähestymisyrityksistä, ne saattavat olla vaarallisia tai että niiden omistajillakin saattaa olla jotain sanottavaa eläinten kohteluun.
Hevonenhan saattaa jopa kuolla vääränlaiseen ruokaan. Ja kuka idiootti yrittää ratsastaa VARSALLA?
siis toinen keskustelupalsta on hevostalli.net
yritin linkittää siinä onnistumatta..
kokeillaan nyt
Ja mitä jos tietämätön ulkopuolinen aiheuttaa ruokinnalla hevoselle vaikka ähkyn, joka johtaa pahimmillaan hevosen kuolemaan?