rv 5+2 ja painoa 126kg
Hiukan huolestuttaa vaikka edellinenkin raskaus meni hyvin samoilla linjoilla :/ onko täällä muita?
Kommentit (12)
kun kovetut riu ut täälä sulle vastailee 170/50 kolmen lapsen äidit, kaikilla bmi 18, sakiaa porukkaa. nauti raskaudestas!
ekassa raskaudessa painoin 118kg kun menin synnärille
Kotiin kun tulin painoin 100 kg
jälkitarkastuksessa painoin 85 kg
vuosi raskauden jälkeen painoin 65 kg.
olen 168 cm pitkä
Ei kuulostaneet kommentit kovin aikuismaisilta...
Raskaaksi voi tulla hyvin lihavakin ihminen,itse jo 3 kertaa. Riskiraskaus yhtä paljon kuin jos juot,tupakoit,syöt epäterveellisesti,nukut vähän tai et liiku eli lihavuus ei ole tae siitä,että ihminen eläisi muuten epäterveellisesti.
Jos en olisi miehelleni kelvannut,tuskin olisin tullut raskaaksikaan,meille ulkonäkö ja hoikkuus ei ole elämässä tärkeysjärjestyksessä nro1,kuten monille pinnallisille mammoille ja heidän kumppaneilleen.
Toki olen itsekkin huolissani terveydestäni,mutta tässä tilanteessa se ei huoleta enempää kuin aiemminkaan. Sikiö voi hyvin,jos minäkin voin.
Ottakaa asioista selvää ennen typeriä kommentteja!
tämä palsta taas paljasti todellisen tasonsa...
Aloittaja taisi viestissään osoittaa olevansa tietoinen riskeistä, joita muuten ylipainon lisäksi on mm. tupakointi, alkoholinkäyttö, vääränlainen ruokavalio, raskaudiabetes (voi tosiaan osua kohdalle ihan normaalipainoisellekin odottajalle..), lääkitystä vaativat sairaudet (esim. psyykkiset sairaudet) ja moni muu.
Palstan "tietäjien" mukaan kuitenkaan kukaan joka tunnustaa jonkin edellämainitun osuvan, ei ole oikeutta harrastaa seksiä, saati raskautua.
OMFG!!!
(ja miten moni noistakin OMG:sta on sen satakiloa, tupakoi, on juonut ainakin alkuraskaudesta alkoholia tietämättä raskaudesta, on lääkityksellä tai huonolla ruokavaliolla...)
AP: syö terveellisesti ja LIIKU. Sinun kokoluokassasi paino voi raskauden aikana vaikka pudota ilman vaaraa vauvalle ja nythän sulla on motiivit kohdillaan tiputtaa niitä kiloja?
Ihminen on siitä jännä (niinkuin muuten eläimetkin), että siinä vaiheessa kun tosiaan terveys ei enää salli saattaa lapsia maailmaan, loppuu myös elimistön toiminta siihen malliin että niitä lapsia olisi tulossakaan. Merkittävä alipaino -samoin kuin sairaalloinen lihavuus- vaikuttavat hormoneihin ja vaikeuttavat raskaaksituloa, jopa estävät sen. Jos huomattavan alipainoinen ihminen tulee raskaaksi, ei täällä jeesustella, vaikka mielestäni syytä olisi ihan samaan; lihava saattaa "ruokkia vauvaa" raskausaikana liikaa, laiha liian vähän. Lihavan ruokavalio voi olla epäterveellinen, laihan on ainakin satavarmasti jos ei mitään syö jne.
Olette te jumalauta tekopyhää sakkia.
Hyvä te, OMG.
Nostan hattua sinulle,hieno suoritus!
AP olen ja itse 176cm pitkä.
Onnea raskaudesta ap! Toivotaan, että kaikki menee hienosti! Ei laihuuskaan sitä takaa. Itse painoin ennen raskautta 65kg ja kyllä sain kaiken maailman diabetekset, supistukset ja krempat lahjaksi. :D
Niille jotka tietää mistä puhuu/kirjoittaa :D
Itse painoin 134kg kun plussatestin tein. Mitään ongelmia ei ollut koko raskauden aikana, ei verenpaineen, sokerin eikä minkään muunkaan kanssa. Osasyynä kuitenkin varmaan se, että laihduin 11kg rv 34 asti. Sitten tuli painoa takaisin pari kiloa, ja vauva syntyi terveenä 10 pisteen tyttönä.
Suvussani on rasitteena diabetes, ja äidilläni molempien odotuksien aikaan on ollut raskausdiabetes, ja pikkusiskon syntymän jälkeen se jäi hänelle aina olemaan.
Iloitse ja ole onnellinen raskaudestasi! Ylipainoisilla on muutenkin vaikeuksia tulla raskaaksi, joten iloitse tästä mahdollisuudesta! :)
En ymmärrä miksi ihmeessä pitäisi laihduttaa alle 100 kiloiseksi ennen kuin hankkiutuu raskaaksi??? Hyvä ystäväni painoi noin 55kg kun alkoi odottamaan, ja hänellä kertyi nestettä rv 28 jälkeen sekä sokeri alkoi oireilemaan. Eli ei todellakaan ole painosidonnainen asia.
Työkaverini painoi 150kg kun alkoi odottaa toista lastaan, hän joutui pistämään insuliinia parhaimmillaan jopa toista kynällistä, mutta niin vain syntyi siltikin terve 9 pisteen tyttö.
Ei raskaus ole painosidonnainen asia.
miksi et ole laihduttanut ennen raskautta itseäsi edes alle 100 kiloiseksi mielummin kevyemmäksikin?
en tarkota loukata, vaan aattelin vaan terveyden kannalta. voi olla aika riskiraskaus