Hyvät vai huonot kotiolot?
Mielipiteitä tällaiseen asiaan kaivattaisiin päiväkotihenkilökunnalta ja muiltakin: Kotihoidossa ikänsä ollut 4-vuotias poika aloitti päiväkodissa puolikkaana (joka päivä klo 8-12). Poika on alusta saakka jäänyt tarhaan mielellään ja on innoissaan kotonta lähtenyt aina päiväkotiin (hoitoa takana nyt n. 4viikkoa). Lapsi haluaisi vielä jäädä
tarhaan kun äiti tulee hakemaan. Ei vierasta muita lapsia eikä aikuisia, on iloinen. Onko oletettavissa, että kotona on ollut hyvä olla vai ei? Miten yleensä tämän ikäiset lapset käyttäytyy päiväkotia aloittaessa jos on ollut aiemmin kotihoidossa? Eikö kotona ole hyvä olla vai onko saanut kotoa hyvän perusturvallisuuden?
Kommentit (3)
kavereita, uusia leluja, uusia leikkejä. Ei välttämättä kerro kotioloista yhtään mitään.
ei 4-vuotiaan enää kuulukaan vierastaa ja jos päiväkodissa ei ole mitään syytä, niin ei hänen kuulukaan olla muuta kuin luottavainen. Hänen kuuluukin jo tykätä lyhyistä päivistä muiden kanssa. Se, että hän on sellainen kuin kuuluukin, ei kerro huonoista kotioloista. Tosin se ei kerro hyvistäkään kotioloista sillä myös monet huonoista oloista tulevat lapset ovat ihan tyytyväisiä ja näyttelevät sitä silloinkin kun eivät ole.
Pitäisi tietää aika paljon enemmän tästä lapsesta, että alkaisi tuollaisia miettiä. Ja ihmettelen hieman myös, miksi sinun pitää tuollaista ylipäänsä pähkiä, eli miksi lähtökohtaisesti oletat, että koti on jotenkin jotain muuta kuin tavallinen.
eipä pelkästään tuon perusteella vielä voi mitään päätellä, saattaa olla hyvät tai huonot kotiolot.
Vähän sama kuin yrittäisi päätellä aikuisen parisuhteen tilaa vain sillä perusteella, että viihtyy töissä. ;)