Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kokkola/ruotsinkieli

Vierailija
25.08.2010 |

puhutaanko kokkolassa enemmän suomea kuin ruotsia? saako esim palvelua enemmän suomeksi kuin ruotsiksi? entä on se sellanen must juttu että sitä on pakko osata puhua siellä esim. työpaikoilla?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä luulen, että harvassa työpaikassa tarvii puhua koko ajan ruotsia, tietty palvelualalla pitää varautua siihen että tulee ruotsinkielinen asiakas.

Vierailija
2/4 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokkolan kaupungin asukasluku vuodenvaihteessa 2008/2009 oli noin 46 000 ja kaupungin väestömäärä on viime vuosina ollut varsin nopeassa nousussa. Äidinkieleltään suomenkielisiä on kaupunkilaisista noin 84 %, ruotsinkielisiä noin 14 % ja muunkielisiä vajaat 2 %. Väestöntiheys on noin 31 asukasta/km2. Asukasluvultaan Kokkola on maamme 22:ksi suurin kaupunki.



Palvelualalla on hyötyä ruotsin kielen hallitsemisesta, mutta ei se pakollista ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on alle 20 %, hyvin pärjää suomella, mutta kyllähän sitä ruotsia moniin työpaikkohin vaaditaan/toivotaan, riippuu tietysti minne hakee.



Vaikuttaa sekin, että varsinkin suomenruotsalaiset

tuntuvat olevan sangen yritteliästä kansaa, eli varmasti paljon enemmän kuin 20 % alueen yritysten johdosta on ruotsinkielisiä. Faktaa ei ole tiskiin lyödä, mutta näppituntuma on tämä. Ja aika paljon ruotsia kuulee kaupungilla liikkuessaan.

Vierailija
4/4 |
25.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että virkamieskuntaan jos mielit päästä, on hyvä olla ruotsinkielinen sukunimi ja riittävä määrä suosituksia oikeilta tahoilta. Näin olen asian useamman vuoden aikana kokenut.