Miksi autottomat niin usein kärttävät kyytiä?
Minulla on auto, moni tuttu on periaatteesta autoton. Heidän mielestään kävellen, pyörällä ja julkisilla pääsee kätevästi joka paikkaan.
Silti vähän väliä kyselevät, voisinko heittää heitä käymään milloin missäkin peltomarketissa tai hehtaarihallissa, koska "isoja ostoksia ei saa pyörällä" tai "lasten kanssa olisi kiva mennä yhdessä".
Ihan OK elää ilman autoa, ei ole minulta pois, mutta ei sitten pidä olla kyytiä pyytelemässä. Olen vastannut, että ota taksi, se odottaa tarvitteassa parkkipaikalla. Minulla on muutakin tekemistä viikonloppuna kuin olla hypermarketkuskina autottomille perheille.
Kommentit (20)
Ajokortittomia kun ovat niin kuski on pakollinen. Olettavat, että minulla on aikaa ja halua heidän aikataulunsa mukaan kuskata 15 km päähän, odottaa siellä, kun shoppailevat 4-6 tuntia ja sitten ajaa kotiin.
että et kuskaa, älkää kyselkö enää?
[iMinun aikaani ei joku 7 euron lounas korvaa. ]Ajokortittomia kun ovat niin kuski on pakollinen. Olettavat, että minulla on aikaa ja halua heidän aikataulunsa mukaan kuskata 15 km päähän, odottaa siellä, kun shoppailevat 4-6 tuntia ja sitten ajaa kotiin.
[/quote]
No mutta, nytpä tunnen oloni kunnon ihmiseksi - miehen veljelle tarjotut lounaat ovat hieman hinnakkaampia kuin 7 e ja toisekseen ei ole ikinä pälkähtänyt päähän shoppailla kuutta tuntia kun hän on kuskina! Krääks! Tuollaiset ihmiset keksisivät kyllä jonkin muun tavan hyötyä sinusta vaikka heille jostain auto ja kortti ilmestyisikin.
olisi mitään pahaa, että joskus kysyttäisiin, voisiko päästä kyytiin, jos olette vaikkapa menossa samaan suuntaan samoihin aikoihin.
Mutta jos jotain työpäivän mittaisia ostosreissuja tehdään, kyllä pitää saada sun suusi auki ja sanoa, ettei käy, jos et kerran sinne halua. Tai jos sopisitte niin, että autottomat menevät paikalle omin avuin ja sitten sovittuna aikana sinä haet heidät ja painavat ostoksensa? Näin voisit tulla puolitiehen vastaan, jos et kehtaa suoraan sanoa, ettet ollenkaan halua auttaa.
aika härskiä. Veli maksaa auton, vakuutukset ja muut auton ylläpitokulut ja te sitten vain bensat kun autoa lainaatte. Kätevää teidän kannalta, mitäs mieltä velipoika on tästä käytännöstä?
Aika epäkohteliasta pyytää kyytiä ilman tarjousta vastapalveuksesta. Meidän perheellä ei ole autoa, mutta lainataan välillä miehen veljeltä. Jos vain autoa lainataan, ei muuta makseta kuin bensat, mutta jos hän itse kuskaa, vähintäänkin tarjotaan lounas / viedään kotonaleivottua pullaa, viinipullo tai muuten koitetaan korvata.
Moni ei älyä. Luulevat olevansa minulle tärkeitä.
Joskus olen pyytänyt autollisia ystäviä lähtä käymään kaupoilla, kun pyörän kyydissä ei tosiaan voi mitään kovin isoa kuljettaa. Esim. pienet huonekalut menee henkilöautoon, mutteivät mahdu edes pyörän peräkärryyn.
Lisäksi olen pyytänyt kyytiä kun tiedän että meillä on sama suunta.
Olen saanut kieltäviä vastauksia, mutta en niistä loukkaannu. Omasta tahdosta olen tällähetkellä autoton.
Mutta joku lounas tai viinipullo ei ole mikään vastapalvelus. Minä saan kyllä lounaani ja viinini ostettua ihan itsekin.
Mutta mielelläni mä kuskaan joskus, jos kuskattava sitten vuorostaan tulee meille lapsenvahdiksi kun mulla on menoa. Tai pesemään mun kanssa ikkunoita, niitä kun on 30 kappaletta, niin siinä hommassa apu kyllä on tarpeen. Aivan niin kuin autottomallekin on kyyti tarpeen.
Eli mun mielestä on ihan kohtuullista tosiaan tarjota sitä vastapalvelusta, ja se voisi kyllä olla oikeasti jokin palvelus, eikä mikään puolessa minuutissa ostettu tuote, joka ei korvaa sitä käytettyä aikaa yhtään mitenkään.
Sen ymmärrän, että auto on joillekin melko tarpeeton hankinta. Ja kallis hankinta. Eikä auton hankkiminen vähälle käytölle ole taloudellisesti kannattavaa. Asiastahan on laskelmia, että kun auton kaikki kulut otetaan huomioon, niin on halvempaa ajaa taksilla vaikka päivittäistä lyhyttä matkaa kuin ylläpitää autoa.
Mutta sitten kun autottomalle tulee se hetki, että pitäisi oikeasti käyttää sitä taksia, niin se on mukamas niin kamalan kallista, ettei siihen ole varaa. Autottomilta unohtuu joskus suhteellisuudentaju. Se taksilla ajaminen kerran viikossa ei todellakaan ole kallista. Mulla on itselläni kokemusta autottomuudesta, ja taksilla hurautti juna-asemalle vitosella. Ei todella tuntunut kalliilta, kun kaikki matkatavaratkin kulkivat siinä mukavasti.
Viikonloppuyönä baarista kotiin maksaakin sitten jo enemmän, mutta sitä matkaa nyt ei yleensä autolla kuljettaisi muutenkaan. Mutta nää normaalit asioimismatkat arkena ihan päivällä ei oo mitenkään niin kalliita, ettei niihin joskus voisi muutamaa euroa laittaa.
meillä on sedan koppainen auto, mutta tarvitaan hetkittäin isompaa tilaa erilaisiin kuljetuksiin.
Farmari olisi siis ihan Jees.
Siksi sii skäytän kerran pari vuodessa erilaisia kuljetuspalveluita. pakettiauto kuljetus voi kustanaa esim 60 e, mutta sen olen huomioinut autoa ostetaessa.
Smalla tavalla tulisi pyöräilijöiden huomioida, että voivat tarvita autoa ja siitä pitää muutamia satasia vuodessa maksaa, kulutuksen mukaan.
Yksi ongelma voiolla, että autottomat eivät tiedä mitä autolla ajo maksaa.
Lähtökohtaisesti kilometrikorvaus on noin 0,45 e /km. pihinä kaverina joku voi laske että 0,23 €/km, mutta sen alle se ei mene missään tapauksessa.
Tämä tulisi jokaisen autottoma kyydin pummaajan huomioida. Taksi on oiekasti edullinen ja hyvä vaihtoehto ja se pitäisi huomioida jokaisen pyörän ostavan ikäänkuin pyörän hintaan. Jos siis ostaa 500 € pyörän ja on ajatellut ajaa sillä 5 vuotta. Siinä ajassa tulee huomioida esimerkiksi 1500 € taxi tai kaverin kyydityskustannuksia lisää ja maksaa se hyvällä omallatunnolla.
kun ei saa tästäkään verotonta tulonlähdettä
kun on niin kallista. Nyt pummaan kavereilta.
Olisin maksanut 20 euroa ja ajomatka n. 3km. Aikaa olisi mennyt n. puoli tuntia.
Silti pyytää rahaa lainaksi, mutta enään ei tipu rahaa lainaksi, kun olisi voinut tienatakkin sen.
Eräs naapuri sanoi, ettei hänen tehtävänsä ole kuskata meitä ja minä sanoin, että sopisi huomioida, että saa kehitysvammaisen lapsensa meille kaveriksi omalle lapselleni.
Tämä äiti itse aina pyysi poikaa meidän luokse, kun heille tuli vieraita.
Vierailut loppu ja kaikki hoitaa omat asiansa itse.
Synttäreille olisin tarvinnut kyydin ja samaan paikkaan meni hänen oma poikansa.
Ei hän ole ainakaan koskaan huomauttanut auton lainaamisesta, mutta ei sitä nyt niin hirveän usein tapahdukaan. Ehkä keraan 2 kuukaudessa. En tiedä sitten jos pihisee itsekseen kiukusta, mutta ei ole sitä ainakaan meille ilmaissut. Mutta kai hän nuo vakuutukset muutenkin joutuisi maksamaan vaikka emme autoansa lainaisikaan.
Kun joku tuolla alempana kommentoi ettei lounas tai viinipullo ole kovin hyviä korvauksia kun ne voi ostaa itsekin ihan vaivatta, tämä on kyllä totta. Jostain syystä ne itseleivotut pullat onkin aina ollut suosituin palaute :). Rahasta hänellä ei ole pulaa joten kyseessä on enemmän sellainen periaatteellinen korvaus, kun rahaa hän ei halua kuskina toimimisestaan ottaa.
En kyllä ikinä kehtaisi pyytää ketään kuskiksi johonkin "tavalliseseen" asiointiin, kaupassa käyntiin tms. Vaan nämä autoilut on jotain esim. huonekalun ostamisia tai muita erikoisempia tapauksia. Joten toivottavasti en lukeudu tähän kyydin kärttäjien kastiin jota täällä ihan ansaitusti haukutaan.
aika härskiä. Veli maksaa auton, vakuutukset ja muut auton ylläpitokulut ja te sitten vain bensat kun autoa lainaatte. Kätevää teidän kannalta, mitäs mieltä velipoika on tästä käytännöstä?
Aika epäkohteliasta pyytää kyytiä ilman tarjousta vastapalveuksesta. Meidän perheellä ei ole autoa, mutta lainataan välillä miehen veljeltä. Jos vain autoa lainataan, ei muuta makseta kuin bensat, mutta jos hän itse kuskaa, vähintäänkin tarjotaan lounas / viedään kotonaleivottua pullaa, viinipullo tai muuten koitetaan korvata.
Miksi aina tarvitsee vastapalvelusta. Eikö sukulaista/ ystävää voi välillä auttaa? Olen aina kun on mahdollista auttanut enkä tarvitse mitään lounasta tai viiniä palkkioksi. Suomalaista kulttuuria: Paskanmarjat sinusta, olen aina niin kiireinen kusipää.
Aika epäkohteliasta pyytää kyytiä ilman tarjousta vastapalveuksesta. Meidän perheellä ei ole autoa, mutta lainataan välillä miehen veljeltä. Jos vain autoa lainataan, ei muuta makseta kuin bensat, mutta jos hän itse kuskaa, vähintäänkin tarjotaan lounas / viedään kotonaleivottua pullaa, viinipullo tai muuten koitetaan korvata.