Mitä tehdä ontelosyylille?
Lapselle ilmestynyt yhtäkkiä jalat täyteen ontelosyyliä. Mitä niille kannattaisi tehdä? Miten ne lisääntyy tai tarttuu? Lapsen kaverilla oli niitä, joten onko voinut sieltä tarttua vai mistä niitä tulee?? Miten ne saa pois?
Kiitos:)
Kommentit (15)
Menee ohi muutamassa kuukaudessa. Joskus voi mennä jopa parikin vuotta.
Ihon rasvaaminen kannattaa, koska molluskat on kuivaihoisten vaiva.
Tarttumisreittejä ei tiedetä muuten kuin että ne tarttuu. Harvoin on aikuisilla.
Ei niitä kai kannattais puristella, mutta mä oon omaltani puristanut sellaiset jotka on tulehtuneita. Tietenkin huolellisesti puhdistanut sen jälkeen!
Ontelosyylät eli molluscat on kuivaihoisten pienten lasten tarttuva vaiva. Niitä voi hoitaa jäädyttämällä lääkärissä (jos on vakuutus ja jos lapsi sietää kipua). Pikkuhiljaa ne poistuu tietty itsestään niinkuin tavallisetkin syylät.
kaikille mun lapsille on tartunta tullut "pöntöltä" (kylässä/hoidossa ollut molluskaisia lapsia) - kaikilla kolmella on ainakin näppylät alkaneet juuri niiltä kohdilta, mihin pöntön tai potan reuna osuu.
Esikoisella meni kaikki tulehtumalla ohi puolessa vuodessa. Nyt seuraavilla on ollut jo kohta vuoden, eikä merkkiäkään parantumisesta. Yksittäiset kyllä tulehtuvat ja häipyvät, mutta lisääkin tulee koko ajan. Itse ajattelin kokeilla heille nyt ensin Osterivinokas -kapseleita.
me tehtiin vain
-pida ne puhtaina ja kuivina
- nyppaa pois pinseteilla (voi vuotaa ihan pikkasen verta- paina pikkusen pumpulilla , ja ne nypatyt osat on tosi tartuttavia)
- ja taas pida iho puhtaana ja kuivana
tosiaan -helposyi tarttivuvia ja ikavia - mutta vaarattomia ja menevat pois.
Annoin lapselle muutamia sellaisia rakeita säännöllisesti ja se auttoi. Ehkä jossain homeopaattisia myyvässä kaupassa osasisivat neuvoa oikean valmisteen.
Saisko niitä jostain nettikaupasta??
Asutaan pienellä paikkakunnalla...
Luontaistuotekaupasta saa myös Remasan nimisiä osterivinokas-kapseleita. Ovat auttaneet monilla ontelosyyliin. Jollekkin riittää , kun syö 1 paketillisen, toisten tarvii syödä usemmann kuurin sitä.
Voi olla, että niitä joutuu syömään enemmän kuin yhden paketin, mutta siltikin viimeistään kuukauden jälkeen alat huomata eron, jos ei jo kunnolla ole lähtenyt siihen mennessä.
Voivat muutoin tosiaan vaivata vaikka vuosia.
jatkui esikoisella lähes kaksi vuotta. Nuorempaankin tarttuivat ja molemmilta lähti vesirokon myötä.
poistin ne lapsilta noin 5kpl/päivä ja saivat sitten vaikka jonkin pienen karkin/jätskin/kivan tekemisen palkinnoksi. Eli neulalla molluskan kärki rikki, sitten puristin sisältä/nostin neulella sen valkoisen mössön pois. Eivät tulleet takaisin tai tulehtuneet. Aluksi kannattaa olla varovainen, ettei lapset säikähdä kipua, mutta meillä eivät olleet kovinkaan moksiskaan vaan odottivat palkkiotaan.
Saatiin apteekista neuvo puristaa/ nyppiä pois molluskat ja desinfioida kunnolla. Apteekista saa ihon pintapuudutukseen voidetta, joten ihan kivuton toimenpide lapselle. Molluskoita tulee kyllä satunnaisesti lisää koko ajan, mutta ollaan sitten poistettu niitä säännöllisesti. Tilanne kuitenkin näin paljon parempi, kuin silloin kun asialle ei tehty mitään. Huomasin myös, että aurinko on vaikuttanut positiivisesti näppyihin, samoin kuin ihon päivittäinen rasvaus (tytöllä tosi kuiva iho)
Käytin ihotautienlääkärillä ja hän käski tytön itse puristella niitä puhtailla käsillä. Kestävät aikansa ja häviävät. Nyt olleet reilut ½v ja serkkutytöllä jo 2-3v.
Meillä auttoi vain homeopaatilta saadut "lääkkeet". Niillä parani nopeasti ja katosivat kokonaan! Kaikki mahdollinen kokeiltiin ennen sitä, tuloksetta.