Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko kasvattaneet ikkunalla marketeista saatavia yrttilajitelmia?

Vierailija
13.08.2010 |

Basilikaa, persiljaa jne valmissa pakkauksessa, jossa on mullat, siemenet ja ruukku. Oletteko onnistuneet? Kasvavatko Suomessa ympäri vuoden?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kasvivalon alla ympärivuotisesti terraariossa. Se on kuin pienoiskasvihuone, jossa saa säädeltyä ilman kosteutta eikä yrtit altistu vedolle talvellakaan kuten käy helposti ikkunalaudalla - missä on yleensä liian vähän valoakin.

Vierailija
2/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen joskus koittanut niitä valmispakkauksia mutta:



-ensinnäkin niissä on usein yrttejä, jotka lähtevät kasvuun _todella_ hitaasti. kuten Persilja ja basilika. Sitä tyhjää ruukkua on aika mälsä katsella viikkotolkulla ennen kuin mitään vihreää ilmaantuu.



- oikeasti ne myös kasvavat siemenestä hyvin vain keväällä ja alkukesästä.



Tämän takia minusta on mukavampi ostaa suoraan taimia. Se tulee usein halvemmaksikin. Osta siis sellaisia valmiiksi kasvatettuja yrttejä ja jaa ne muutamaan osaan, jotka sitten istutat uusiin, isompiin ruukkuihin. Jakaminen kannattaa, se helpottaa kasvuunlähtöä ja lisää onnistumisprosenttia. Jotkut näistä ei onnistu, mutta silti katseltavaa on enemmän kuin itämistään odottavassa persiljakylvöksessä.



Yleensä yksi yrttikasvi ei kasva vuoden ympäri, eli kaveja tarvii uusia muutaman kuukauden välein. Tästä poikkeuksena rosmariini, joka voi kasvaa vuositolkulla, jos ylipäänsä kasvaa. Usein se huoneessa vähän kyllä kärsii. Yhtenä talvena sain kesäisen basilikantaimen kestämään maaliskuulle asti, ennen kuin se sai vihannespunkkeja.



Yrttien kestävyyttä lisää, jos teillä on vähän viileää ja kosteaa. Kosteutta voi lisätä suihkuttelemalla niitä. Oon itse myös haaveillut sellaisesta minikasvihuoneesta keittiön ikkunalle, muta ne maksaa kolmisen kymppiä ja en oo ihan varma, mahtuuko se vai onko se meillä tiellä... Kun ois sellainen ikkunalauta, joita ulkomäailla näkee, joka ei olisi ikkunan alareunassa, vaan noin puolivälissä näitä yrttejä varten...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tympii tämä pitkä talvi ja luonnon kuolema. Kun edes ikkunalaudalla viheriöisi.



Kokeilin kukkien kasvattamista viime talvena vanhassa 60l:n akvaariossa, mutta ilmanavaihto ei ollut riittävä pelkästään kantta raottamalla. Alkoivat mädäntyä. Millähän sinne saisi kiertoa? Tietokoneen tuulettajasta?

Vierailija
4/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itsekin ajatellut laittaa ikkunalaudan korkeammalle ikkunalla, sen alle verhokapan. Antaisi vähän näkösuojaa tielle päin samalla.



Otan vinkistä vaarin ja käyn katselemassa taimia. JOtakin pitäisi saada seurattavaksi yli talven. ap

Vierailija
5/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanha akvaario)välillä lasit puolittain auki, välillä enemmänkin, vaihtelin niiden asentoa vähän sen mukaan miten paljon kosteutta purkissa oli - näin basilikat eivät homentuneet. Vähän niinkuin oikeassakin kasvihuoneessa.



Jokin tuuletussysteemi voisi toimia sekin..

2

Vierailija
6/6 |
13.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja laitan ne isoihin ruukkuihin ja lannoitan. Ikkunalla kasvavat ja tuottavat satoa syksyyn asti. Sitten kuivatan ja mausteet riittävät taas kevääseen :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän