Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huonot käytöstavat ja sivistymättömyys

Vierailija
11.08.2010 |

Miten reagoida ihmisiin jotka tarkoituksellisesti ovat töykeitä, käyttävät huonoa kieltä, eivät perustele mielipiteitään ja suhtautuvat asioihin mutu-tuntumalta ja perehtymättä. Monesti sellaiset ihmiset myös tarkoituksellisesti ("suorapuheisina") ihmisinä loukkaavat muita, mutta vetävät herneen nenään välittömästi jos heidän ominaisuuksiaan käsitellään hiukankaan negatiiviseen sävyyn. Miten te ihmiset perustelette itsellenne sen että ette tahdo tietää asioita, ette tahdo oppia uutta ettekä ottaa toisia ihmisiä huomioon? Mitä sellaisen ihmisen päässä liikkuu jolla ei ole uteliaisuutta, tiedonjanoa eikä huomaavaisuutta?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on juuri tällainen ihminen, enkä voi ymmärtää hänen ajatusmaailmaansa.

Kaiken lisäksi asioiden pitäisi mennä juuri niinkuin hän on ajatellut, ja jos ei mene, se on hänelle suurinpiirtein maailmanloppu.

Tulen hänen kanssaan toimeen metodilla "toisesta korvasta sisään, toisesta ulos", ja eipä häntä enää tavatakaan kuin pakollisissa juhlissa.



Oletteko muuten pistäneet merkille että tänä päivänä on aika paljon näitä joille käytöstavoilla ei ole mitään merkitystä. Hyvin monella, jopa "vanhemmilla" on ainoa ohjenuora "teen mitä haluan". Välittämättä siitä miten se mahdollisesti vaikuttaa muihin.



Omasta mielestäni kun monessa asiassa kuitenkin pitää ottaa myös muita huomioon, ei todellakaan voi aina tehdä ja toimia juuri siten kuin itseä sattuu huvittamaan. Edes kotonaan.



Hyvä esimerkki yhdestä ystäväperheestä, joiden vanhin lapsi on kummilapsemme. Meidät oli kutsuttu synttäreille. Perheen isä ja poika pelaavat koko ajan tietokoneella pokeria. Yksi lapsista ei näyttäytynyt koko aikana, oli kyllä kotona. Kummilapsi sentään haki lahjansa ja kiitti, lähti sen jälkeen poikaystävänsä kanssa jonnekin. Perheen äiti hääräsi keittiössä ja haukkui miestään... Tunsimme olevamme oikein tervetulleita vieraita ;)



Vierailija
2/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuollaisten ihmisten kanssa.



Mitä vanhemmaksi tulen, sen valikoivemmaksi olen tullut seurastani. En nykyään oikein kestä edes tyhmiä vaikkakin kilttejä ihmisiä.



Työkavereita tms. ei voi valita, mutta ei heidään kanssaan tarvitse istua samassa kahvipöydässäkään tai vastata mitenkään heidän juttuihinsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmittavasti monet tälläisistä ihmisistä eivät ole edes tyhmiä siinä mielessä etteikö älyllistä kapasiteettiä löytyisi, heitä ei vain kiinnosta yhtään mikään muu kuin he itse ja heidän kuvitelmansa siitä miten asiat ovat. Mistään asiasta ei haluta tietää enempää, mistään ei haluta keskustella eikä missään asiassa tosiaan oteta toisia huomioon. Joskus tekisi mieli suoraan sanoa ihmisille että miten joku kehtaa olla etsimättä tietoa johon on mahdollisuus ja jota on mahdollista ymmärtää.

Vierailija
4/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikö tuo juuri ole tyhmyyttä, on ihan eri asia jos on jotain neurologisia tms. ongelmia, kyllähän "normaaleista" ihmisistä suurin osa on älykkyyden suhteen jokseenkin samalla tasolla...

Vierailija
5/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuollaisten ihmisten kanssa.

Mitä vanhemmaksi tulen, sen valikoivemmaksi olen tullut seurastani. En nykyään oikein kestä edes tyhmiä vaikkakin kilttejä ihmisiä.

Työkavereita tms. ei voi valita, mutta ei heidään kanssaan tarvitse istua samassa kahvipöydässäkään tai vastata mitenkään heidän juttuihinsa.

Olet ainakin epäsosiaalinen ja myrkytät ilmapiirin.

Vierailija
6/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen sivistynyt ihminen ja sivistykseen kuuluu hyvä käytös sen olennaisena osana.



Tarkoitin, etten hakeudu tekemisiin tuollaisten ap:n kuvailemien ihmisten kanssa enkä varsinkaan antaudu oikeisiin keskusteluihin sellaisessa seurassa. Ei helmiä sioille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet niin oikeassa, ei helmiä sioille :) Eikä järkevä, sivistynyt ihminen keskustellessaan myrkytä ilmapiiriä vaan se henkilö joka lähes aiheesta kuin aiheesta keskusteltaessa sanoo ettei tiedä eikä ymmärrä (tästäkään) asiasta mitään tai ettei ole koskaan kuullutkaan koko aiheesta.

Vierailija
8/8 |
11.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri sinä et sittenkin itse ole juuri kuvailemasi kaltainen ihminen. Kuvittelet, että muut puhuvat mututuntumalta eivätkä ota asioista selvää, koska muut ovat eri mieltä kuin sinä. Sinä kuvittelet olevasi oikeassa ja pohjaavasi faktatietoihin - he voivat kuvitella samoin. Mistä tiedät, kumpi on oikeassa?



Vastaus on, ettet misä oikeasti et itse kuulu ryhmään vasta silloin kun sinulla ei ole tarvetta tuomita muita heidän oletetusta tyhmyydestään ja sivistymättömyydestään. Vasta kun sinä et edes huomaa, että he loukkaantuvat jos heitä "käsitellään hiukankaan negatiiviseen sävyyn" - et huomaa, koska et "käsittele ketään negatiiviseen sävyyn". Vasta kun sinä itse tahdot tietää, miksi toinen ajattelee niin kuin ajattelee ja olet valmis hyväksymään sen, vaikka se ei pohjautuisikaan sinun entuudestaan tietämiisi faktoihin. Vasta kun sinun uteliaisuutesi, tiedonjanosi ja huomaavaisuutesi riittää tekemään teidän seurustelustanne sinullekin mukavaa. Nythän se ei riitä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän kahdeksan