Riittääkö 5,5-vuotiaalle kerho 2h 1xvko?
Yhtenä iltana on tunnin mittainen liikuntakerho, jossa lapsia ikähaarukalla 3-10v. Juuri muita lapsikontakteja ei ole, sukulaiset asuvat kaukana ja tuttavaperheiden lapset pk hoidossa, suuri osa vuorotöissä, niin tapaamiset onnistuu harvoin.
Luulin, että kerhoa olisi 2xvko 3h kuten viime vuonna, enkä varannut pk paikkaa ja nyt harmittaa todella paljon.
Kommentit (3)
Ehtii mukaan vielä maailman touhuihin kun menee kouluun. Meilläkin ovat ehtineet.
viime vuonna kotihoidossa ja kävi 2x2h srk kerhossa.
Vuosi pärjättiin. Päivisin ei muuta kaveriseuraa ja omat sisarukset sitten koulun jälkeen.
Odotti kyllä siskojaan koulusta kovasti.
Kerhokavereita näki vain kerhossa.
Juuri ajattelin, että onneksi menee nyt eskariin, varmaan seura tekee hyvää.
Meneekö lapsi siis ensi syksynä vai seuraavana eskariin? Varmasti vuosi menee noinkin, mutta jos eskariin on vielä 2 vuotta noin vähillä kontakteilla, niin sanoisin että ei pärjää. Teillä ei siis ilmeisesti isosisaruksiakaan?
vielä lisäksi joka on luultavasti 3x3h/vk niin riittää minusta. Toivottavasti tuolla kerhossa on hänen ikäisiään sillä omalle tyttärelleni kävi niin ettei seurakunnan kerhossa ollut kun 3-vuotiaita ja tottakai kaipasi vähän isompaa seuraa.