Päiväkodissa ei ole vieläkään pidetty kasvatuskeskustelua - eikö sellainen olisi pitänyt jo olla?
viimeksi kasvatuskeskutelujen välillä oli puolentoista vuoden tauko, kun hoitajat olivat unohtaneet sellaisen. Ilmeisesti nyt on käynyt samoin - keskutelu piti olla syksyllä, mutta nyttenhän on kohta joulu. Edellisestä keskutelusta on jo vuosi aikaa.
Onko muissa päiväkodeissa sama meininki, vai onko ihan tavallista, että kasvatuskeskuteluja "pidetään kun ehditään" - jos ehditään siis silloinkaan?
Kommentit (8)
Meillä lapset aloittivat hiudissa elokuun alussa ja keskustelut käytiin viime viikolla.
Liian vähän hoitajia, paljon töitä, nämä jää taka-alalle.
On kyllä ollut erilaisiakin kokemuksia. Ennen meille on ilmoitettu, että esim elokuussa on alkukeskustelu ja lokakuussa tarkemmin sitten keväällä vielä uudestaa. Nyt ei olisi mistään tietoakaan ellei itse ottaisi kysyisi.
tarkoitettiin tietyillä arvioilla lapsesta (esim, asioista missä lapsi pk:n mukaan tarvitsee vielä paljon tukea ja apua). Arkipäivän tilanteissa niistä ei ehditä puhumaan ja neuvolasta on sentään jo puoli vuotta aikaa.
Ehkei tuo nyt ole sitten niin tähdellistä, että se vaatii keskuteluja kuitenkaan.
ap
nyt tietty on sairaana porukkaa mut ennen joulua...
keskustelut aina ennen lokakuun loppua. Siis niin, että kaikien keskustelut on ollut idettynä ennen tuota määräaikaa.Olen pitänyt niitä keskusteluita sitten ylitöinä tjms..
miksi päiväkodin pitäisi selittää mitä neuvola tarkoitti.
Eiväthän kaikki lapset edes käy päiväkotia. Jos vietät aikaasi lapsen kanssa kyllä varmasti huomaat mitkä ovat lapsesi heikkoudet ja vahvuudet. Mitkä asiat tarvitsevat ehkä vähän harjoitusta.
se on siis se päiväkodin täyttämä arvio lapsesta, joka toimitetaan neuvolaan 5-vuotistarkastukseen, ja jota neuvolassa käytetään lapsen arvioinnin apuna.
vietän kyllä paljon aikaa lapseni kanssa ja tiedostan kyllä missä asioissa lapsi tarvitsee apua. Haluaisin vain kuulla miten tuo avuntarve ilmenee päiväkotiympäristössä, sillä kotioloissa ja muissa sosiaalisissa tilanteissa tuo tarve avulle ei tule esille niin selkeästi mitä se ilmeisesti pk.ssa tulee.
ap
meillä kerran vuodessa lapsen synttärien lähettyvillä, saa kuulema itse muistuttaa, jos meinaavat päiväkodilla unohtaa ;)