Sairaslomaa takautuvasti, ov
Rv 30 menossa, kovat supistelut, lantiokivut, fyysisesti raskas työ ja sairaslomaa ehdoteltu jo kesän alusta saakka, en ole suostunut kun en ole halunnut jättää työnantajaa pulaan. Nyt tuntuu että olisi kuitenkin aika, työnantajakin käyttäytyi tänään todella asiattomasti eli ilmapiiri ei hyvä. Nyt pari päivää vapaata, mutta vasta ke:na neuvolalääkäri. Pystyykö lääkäri kirjoittamaan takautuvasti tiistailta sairaslomaa, onko tietoa? Toki soitan neuvolaan heti maanantaina asiasta.
Kommentit (5)
sh taas vain toteamishetkestä alkaen (pois lue olet aamu 8 alkaen oksennustaudissa kotona ja menet klo 10 sh:lle).
Eli siis lääkäri voi kirjoittaa ja on varmaan ihan ok asia, jos otat yhteyden th:aan tiistaina jolloin tarpeesi alkaa.
Laittomuudesta en tiedä, mutta itselleni oli yllättävä tieto, että tutun miehelle kirjoitettiin sairauslomaa takautuvasti, kun jäi ryyppyputki päälle. Sai siis ryyppypäiville sairausloman. No, alkoholismi on sairaus, siihen tämä kai perustui?
mistä lähtien lääkärin kirjoittama takautuva on laitonta ollut?
kirjoittaa lausunnon sairausloman tarpeesa ns. takautuvana. Päiväys lausunnossa on kuitenkin se päivä, jolloin potilas on vastaanotolla.
Sitten on ihan toinen juttu, hyväksyykö työnantaja todistuksen. Lääkärillä ei nimittäin ole oikeutta "määrätä" sairauslomaa, vaan lääkärintodistus on työnantajalle lausunto sairausloman tarpeesta. Työnantaja voi kuitenkin määrätä työntekijän työtereyslääkärille tai jopa evätä palkallisen sairausloman.
lääkärin kirjoittama sairauslomalappu on vain suositus. Mitään laitonta takautuvassa sairauslomatodistuksessa ei tietenkään ole, mutta harvassa tapauksessa sellaisen kirjoittaminen on perusteltua (joo hei olin mä ihan oikeesti jo viis päivää sitten kipeenä mut en vaan millään päässy tuleen).
Eli lääkärin kirjoittama lappu kiikutetaan työnantajalle, ja työnantaja päättää sitten sen perusteella myöntääkö sairauslomaa ja kuinka pitkäksi aikaa ja hyväksyyko takautuvat lärpäkkeet. Ja ihmiset voisivat muuten pikkuhiljaa myös sisäistää, että sairastamisajan palkkauksesta kannattaa keskustella työnantajan, ei lääkärin kanssa.
t. lääkäri
Takautuvasti ei saa sairaslomia kirjoittaa, näin joskus tehdään, mutta se on periaatteessa laitonta.