hoikka vauva, vaippa vuotaa
Meillä parikuinen poika, jolla lähes poikkeuksetta varsinkin öisin tulee pissat kyljestä läpi vaipan. Johtuu varmaan siitä, että on suiht hoikka? Käytössä sekä Liberoa että pampersia, kahta pienintä kokoa, poika viikko sitten neuvolassa 3,5kg ja 52cm. Vaippa kyllä vaihdetaan joka ruokailulla öisinkin, eli n. 4 tunnin välein, mutta silti tulee yli. Ja pippeli on alaspäin vaipassa :)
Mitä vaippaa muilla käytetty tuon kokoisena, että pitäisi pissat sisällä? Ja ei, älkää ehdottako kestovaippaa, niitten kanssa en ala leikkimään.
kiitos avusta ja FIKSUISTA vastauksista jo etukäteen :)
Kommentit (9)
Me soiteltiin pampersille ja tilattiin keskosvaippoja. Lähettivät briteistä ilmaiseksi pari pakettia Suomeen kuriirillä. Niistä sitten siirryttiin pienimpiin liberoihin.
nuo on niin liukaspintaisia nuo kertakäyttöiset ettei pitäneet. Kokeile kestoja ennenkuin tyrmäät ja osta joku muu kuin äitiyspakkausvaippa.
Liberot yms. olivat liian leveät vauvakuukausina. Muistathan Pamperseista ainakin katsoa että ne "pitsit" ovat ulkona vaipasta kun olet vaihtanut uuden vaipan ja että vaippa menee tarpeeksi ylös selästä.
käytetään kestovaippoja parikuisella..vaihdan yleensä vasta aamulla, kun tulee sillon kans läpi..yhtälailla ku kertakäyttösestäkin..luulen, että se vaan tulee pakostakin läpi, kun makaa selällään suht paikoillaan pidemmän ajan.
Lidlin vaippoja, meillä ainoat jotka pitivät hoikalla vauvalla pissat sisällä (kestojen lisäksi :)). Vaikka koot alkavat vasta 4kilosta, meillä onnistui juuri Lidlin vaipat kiristää tarpeeksi tiukalle reisistä n. 3kiloisella. Pienemmissä eri valmistajien vaipoissa imutehokaan ei riittänyt edes päiväunille.
se piti vielä kertoa että omalla vauvallani käytin kestovaippailuun tarkoitettuja merinovillahousuja, esim. myllymuksuilta, lisäsuojana kertavaipan päällä unien aikana.
Meillä parhaaksi osoittautui PIRKKA! Kerran kokeiltiin ja oli tosi hyvä. En vaihtaisi. Ei ole ollut vaippaihottumaa eikä mitään. Hoikilla ei housuvaippoja kannata pitää, ne laskee läpi kaikista helpoiten.
Pampersin newborn vaippa (2-5kg)varsin hyvin..käytin sitä kokoa 3 ekaa kuukautta, kun vauva oli pieni ja 5kg meni rikki vasta hieman päälle kolmekuisena...Poika myös kyseessä.