Koeputkihedelmöitys
Hoidot ovat alkamassa ja mietin että kuinka paljon aikaa kuukaudesta menee näihin hoitoihin. Mietin vain työtehtävien kannalta. Töissä kun tästä ei kukaan tiedä ja tulossa sellaisia työtehtäviä mikä vie paljon aikaa. Mietin että voinko ottaa näitä työtehtäviä vastaan. En millään haluaisi kertoa tästä töissä.
Kommentit (4)
3 päivää sairaslomaa punktion yhteydessä. Sitten muutama kerta lääkärissäkäyntejä siinä ympärillä. Eli jonkun verran joutui olemaan pois töistä siinä kuussa. Kannattaa koittaa järjestää IVF johonkin hieman rauhallisempaan työjaksoon, tai miksei loman yhteyteen, jos mahdollista.
Lääkärikäyntejä tulee useita eikä niiden määrää etukäteen voi tietää ihan tarkalleen. Samoin niiden ajoitus on vähän hakuammuntaa, koska riippuu siitä milloin ne munasolut ovat riittävän kypsät.
Mutta kyllä varmaan ainakin 2-3 lääkärikäyntiin pitää varautua ennen punktiota. Punktiosta tulee yleensä 3-5 päivää sairaslomaa. Mulle on aina tullut se viisi. Sen lisäksi pitää viedä käydä sitten alkionsiirrossa, mutta se osuu niihin sairaslomapäiviin.
Vaan: joillain työpaikoilla lapsettomuushoidot eivät ole palkallista sairaslomaa. Asia selviää työehtosopimuksesta. Joillain työpaikoilla vaaditaan myös AINA sairaslomatodistukseen syykoodi (diagnoosi), joten asia saattaa sitä kautta tulla ainakin tietoon palkanlaskijalle.
Mä olin hoidossa väestöliitossa ja sieltä sai sellaisen sairaslomatodistuksen, jossa ei lukenut lapsettomuusklinikkaa eikä syykoodia. Lääkärin tittelinä oli tosin joku naistentautien erikoislääkäri tms. Omalla työpaikallani se riitti ja mä sain aina palkkaakin.
Mä en kertoisi myöskään hoidoista ellei ole aivan pakko. Syynä on se, että hoitorumba voi olla aika pitkä ja jos olet koko sen ajan "merkittynä naisena", niin jää helposti palkankorotuksia ja ylennyksiä saamatta.
Voitko tehdä niin, että korvaat lääkärikäynteihin käytetyn ajan tekemällä vaikka muutamana päivänä vähän pitempään duunia?
Meillä tehtiin kuusi IVF:ää eli aika hyvin osaan omalta osaltani kertoa. ;)
Hoidot alkavat yleensä noin kp21-23 sumutteiden ottamisella joilla ajetaan alas oma hormonitoimintasi. Oletko saanut jo reseptin näille? Jos olet niin sitten ei ole lääkärikäyntiä sen vuoksikaan.
Noin kaksi viikkoa tuosta sinulla on ns. "nollaultra" jossa katsotaan että kuukautiset ovat tulleet normaalisti, kohdun limakalvo on ohut ja munasarjat lepotilassa. Tässä on välissä kaksi viikkoa siksi että sumutteet yleensä pidentävät kiertoa jonkin verran (minulla aina viisi päivää).
Nollaultrassa saat piikitysluvan. Kun olet piikittänyt noin 6 päivää käyt uudelleen ultrassa jossa katsotaan miten munarakkuloita on lähtenyt kasvamaan ja miltä kohdun limakalvo näyttää. Siitä noin 3-4 päivän kuluttua on seuraava ultra jossa katsotaan taas sama tilanne sekä määritellään punktiopäivä (ja irrotuspiikinpistoajankohta, teet sen itse kotona).
Noin kahden viikon kuluttua piikityksen aloituksesta sinulla on punktio eli munasolujen keräys. Siinä menee koko työpäivä. Menet aamulla klinikalle ja pääset saattajan mukana kotiin puoliltapäivin/alkuiltapäivästä. Minä en saanut kertaakaan sairaslomaa siitä mutta toiset tarvitsevat päivän pari. Minulle riitti kun sain tehdä etänä seuraavan päivän. Työni mahdollisti sen. Punktiosta 2-3vrk kuluttua on (toivottavasti) alkionsiirto jossa menee vain puoli tuntia. Se on yleensä iltapäivällä.
Eli vielä kaavamaisemmin aikataulutettuna minun hoitoni ihan arkipäivinä: nollaultra keskiviikkoaamuna ja piikityksen aloitus, seuraavan viikon tiistaina aamulla lääkärillä kontrolliultra, seuraava kontrolliultra saman viikon perjantaiaamuna, punktio seuraavan viikon tiistaina johon menee koko päivä ja siirto sen viikon perjantaina.
Olisin kiitollinen!