kondylooma? ei hitto
jos on kondylooma ja on raskaana onko sillä vaikutusta lapseen? alapäässäni on ihme näppylä ja joku täällä juuri veikkasi että jos on kondylooma.. olen ollut pitkässä parisuhteessa, mistähän sitten on tullut.. hmm. no mutta huomenna pitää mennä lääkärille.
onko kondyloomassa mitään vaaroja?
toivottavasti ei ole kyseinen sukupuolitauti mulla. (tai mikään muukaan)
Kommentit (7)
Eipä siitä mitään haittaa vauvalle ollut. Jotain voidetta sain ja sillä lähti. Ja sen koommin ei ole näppyjä tullut.
Sain taudin varmaan silloiselta mieheltäni, kun kävi sitten ilmi, että petti minua.
Kondylooma ei lähde millään voiteilla. Se ei "parane" koskaan, vaan jää kehoon. Aktivoituu välillä, eli voi olla välillä pitkiäkin aikoja oireeton ja tulla sitten taas jossain vaiheessa oireelliseksi.
Sehän voi olla yhtä hyvin vaikka finni. Tai takirauhasen tulehdus, tai ihan mitä vain.
itämisaika voi olla hyvinkin pitkä. Kondylooma voi aiheuttaa solumuutoksia,jotka näkyvät papakokeessa. Hoitona kondyloomaan penslaus,jäädytys tai laser-hoito. Minulle tehty jäädytyshoito.Kondylooma ei näkynyt ulospäin mitenkään vaan papassa luokka muutoksena. Hoidon jälkeen papa ollut normaali jo vuosia.Käy googlettamassa kuva haulla kondylooma
kyseinen virus itsestään ajan kanssa ja aikamonella katoaakin.
Kondylooma ei lähde millään voiteilla. Se ei "parane" koskaan, vaan jää kehoon. Aktivoituu välillä, eli voi olla välillä pitkiäkin aikoja oireeton ja tulla sitten taas jossain vaiheessa oireelliseksi.
Kondylooman voi hoitaa, ei tosin käsittääkseni millään voiteella vaan laserilla tai jäädytyshoidolla.
Herpes on se, joka aktivoituu välillä ja sitä ei saa pois millään.
jäitpäs kiinni petturi!