Miksi opet ei anna lasten syödä rauhassa ruokaansa?
Koulussa on vain 15 minuuttia aikaa ruokailuun. Mun mielestä hävytöntä!
Kommentit (4)
Ymmärrätköhän ap, ollenkaan, että se 15min. on myös opettajan ruokatunnin pituus ja väitän,ettei se ole nautinto myöskään opettajalle. Joten mitäpäs jos ottaisit yhteyttä koulun johtokuntaan tai rehtoriin ja ehdottaisit päivärytmin muutosta koulussanne. Etkä marisisi täällä asiasta!! Vai luuletkos, että lapsesi saa syödä pitempää, kun täällä siitä itket.
Näin meidän viidesluokkalainen, jonka vanhempainvartissa olin tänään. Kyllä hävetti! En tiedä päästänkö tuota otusta kotiarestista syömään edes kotiruokaa.
Voit vain kuvitella paljonko minulla jää aikaa ruokailuun, kun ensin valvon, että kaikki ottavat ruokaa. Sen jälkeen komennan ruoalla sotkijoita ja hälisijöitä. Otan ruoan, samalla tarkkailen kymmeniä oppilaita. Sitten tulevat jo oppilaat kyselemään saako viedä ruoan pois ja lähteä välitunnille. Yritän selittää, että jokaista ruokaa pitäisi maistaa kun on kerran ottanut. Huomaan, että seuraavat luokat ovat jo tulossa ja meidän luokkamme on mentävä pois alta, koska pieneen ruokalaan ei mahdu monta luokkaa kerrallaan. Itselläni on vielä ruoka syömättä, mutta muistan samalla, että minullahan alkaa välituntivalvonta. Vien ruoan pois ja juoksen hakemaan takkia, kenkiä ja heijastinliiviä. Osa oppilaista jäi syömään yliaikaa ja välituntivalvonnasta palattuani saan tästä haukut kollegalta, kun oppilaani olivat pelleilleet ruoalla, hälisseet ja olleet toisten ruokavuorolla pöydissä. Annan jälki-istuntoa lapsille ja joudun olemaan tyhjällä vatsalla vielä jälki-istunnon ajan koulussa.
Se inhottava kiusaava ope, joka ei anna syödä
PS: Joudun vielä maksamaan tästä juhlallisesta ruokailustani. Ottaisin eväät matkaan, mutta kun minun on joka tapauksessa valvottava oppilaita, niin syön sitten kouluruokaa mielummin.
PS2: Meidän koulussamme on todella hyvä ruoka, jos sen ehtii syömään.
Minun 1. luokkalaiseni saavat syödä puoli tuntia, jonka jälkeen ruokailu on ohitse ja syöminen on keskeytettävä. Lasten on hyvä oppia sekin, että ruokaillessa pitää syödä ja välitunnilla voi sitten leikkiä ja seurustella. Aika harva lapsi tuota puolta tuntia kuitenkaan syöden viettää. Ap on kuitenkin mielestäni oikeassa siinä suhteessa, että ainakin pienillä lapsilla 15 minuuttia on monesti liian lyhyt aika syömiseen.
Alkuopettaja