Tuleeko kestovaipoista rahallista säästöä?
Oletko kokenut että teillä on säästetty rahaa kun kestoillaan?
Kommentit (6)
Vaikka ei peseminenkään tietysti ilmaista ole mutta en koe että meillä tulisi paljon ylimääräistä pyykkiä niiden takia.
esim.
Jos teet vaipat itse kierrätysmateriaaleista ja ostat tai kudot itse vain kuoret.
Voit myös kuluttaa yhtäpaljon kuin kertakäyttövaippoihin kuluisi, jos ostat joka kuukausi uusia vaippoja ja kuoria hirveät määrät.
Toki niitä voi käytön jälkeen myydä taas eteenpäin..
Tiedän kestoilijoita jotka pvat niin hurahtaneita, että ostavat ja myyvät jatkuvalla vauhdilla koko vaippaiän läpi...
No huvinsa kullakin.
Meillä ainakin on säästetty paljon 2 on jo käyttänyt samoja vaippoja, parit uudet kuoret ostin nuoremmalle ja kolmannnelle on vielä tarpeeksi kaikkea jäljellä vaikka annoin jo huonokuntoisimmat kiertoon.
Tähän mennessä esim kuopuksen vaipat on maksanu suurin piirtein pesuaineeseen kuluneen summan verran, kun olen myynyt lähes kaikki vaipat ainakin materiaalikulujen hinnalla. Joskus olen jopa saanut enemmänkin. Vaipat olen siis tehnyt itse
enkä osaa verrata kun en tunne kertakäyttöisten vaippojen hintoja tai että miten ne toimivat käytössä, meneekö sama määrä kuin tavallisia jne.
mutta varsinkin esikoisen aikaan, kun olimme huomattavasti nykyistä köyhempi perhe, oli ihanaa kun loppukuusta vaikka rahat oli kuinka tiukilla niin vaippoja oli aina :)
ja toisen lapsen synnyttyä sen kun kaivettiin kaapista ne omat tutut vaipat, ei tarvinnut enää edes ostaa mitään.
toki peseminen maksaa, sähkö ja pesuaineet, mutta kuvittelen että ollaan säästetty jonkin verran.
Rahassa en osaa mitata, mutta olen ommellut kaikki vaipat itse vanhoista vaatteista ja toimivat loistavasti. Kirpparilta olen ostellut fleecevaatteita, vanhoja flanellipaitoja jne. Kaikki omat vanhat kirpparille menossa olleet vaatteet ja vanhat fleecehuovat olen käyttänyt hyödyksi. Vaikka vanhoista olen tehnyt olen valinnut vaippoihin kauniita kankaita, joten ne ovat ihan ilo silmällekin
Kaikkiaan lankoineen ja tarranauhoineen olen kuluttanut max 40 euroa kahteentoista sisävaippaan ja pariin villiksiin. Kestoilemme päivät, yöllä ja reissuissa käytämme kertiksia. Niin ja käsityölehden kaavoilla olen ommellut ja sitä mukaa kun käytössä huomasin, mitä korjata olen kaavaa hiukan muuttanut.
Täytyy vielä lisätä, että ompelin ensimmäisen vaipan ihan huvikseni vanhoista pyyhkeistä ja siitä se alkoi. Nyt olen hurahtanut aivan kestovaippoihin. Kaapissa odottaa keskeneräisenä housuvaipat, joita olen kehitellyt tässä ajankuluksi...
www. babyidea. fi/kestovaipoista/vaippalaskuri/