Jännittää LASIK leikkaus, pelottaa, ahdistaa...
Kommentit (25)
Käynkin silmälääkärillä, joka on vanhempi nainen ja lempeä tämän asian kanssa, ei siis hermostu kun pää " pakenee" pari kertaa taaksepäin, kun pelkään sitä valopistettä joka lähestyy silmää.
Vierailija:
Esitutkimuksissa hoitaja jo totesi, että silmä on pidettävä räpsymättä (iiristutkimus), " kyllä aikuinen ihminen siihen pystyy tahdon voimalla" .ap
edelleen piilaria toisessa silmässä, kun ei onnistunut toinen silmä hyvin.
Vierailija:
Mun tuurilla leikkaus ei täysin onnistu tai ainakin tarvitsee edelleen käyttää laseja, kun jää hiukan huono näkö :-/ Minulla nyt jotain -6.25 molemmissa silmissä.
Olen miettinyt siihen menoa, mutta mitä olen esim. Hurjaa muodonmuutosta katsellut niin se näyttää aika hurjalta kun silmät pidetään väkisin niillä systeemeillä auki. Se musta tuntuu kaikista kamalimmalta siinä. Sattuuko se, entä leikkauksen jälkeen mitä pitää tehdä? Ennenkaikkea kuinka äkkiä leikkauksesta toipuu? kertokaa kaikki mitä osaatte, olen kiinnostunut. Olisihan se ihanaa joskus nähdä hyvin ilman silmälaseja.
Jos haluat tarkempaa tietoa, menepä Mehiläisen nettisivuille. Sieltä löytyy informatiivistä videopätkää, jossa selitetään lähes kaikki.
nro 3
Ihan niin voimakkaasti, että pyrryttää, ei saa henkeä, ym. Pelkään kipua, komplikaatioita, varsinkin kun mulla yleensä on huono tuuri kaikessa. Pelkään että olen ihan toope esilääkkeen jälkeen, puhun hassuja tai jotain. Pelkään, että ne vittuuntuu muhun jos jännitän ja näytän ihan dorkalle.
ap
Jännitän kyllä itsekin välillä hölmöjä juttuja, mutta LASIK-leikkaus lopputuloksineen oli elämäni hienoimpia tapahtumia, tietenkin lasten syntymien ja avioliiton jälkeen.
nro 3 (entinen puolisokea)
Omat hyvin likinäköiset silmäni leikattiin 3 v. sitten ja voi jessus miten jännitin etukäteen. Mietin kanssa sitä, saisko jotakin rauhoittavaa ja taisin muuten saadakin, kun sitä etukäteen kysyin. Rauhoittava kannattaa pyytää vaikka edelliseksi illaksi kotiin ja leikkauspäivän aamuksi.
Ihan turhaan kyllä jännität. Leikkaus on todella nopea, kivuton ja " helppo" . Hoitajat ainakin Eiran sairaalassa melkein pitivät kädestä kiinni, kun jännitin niin paljon.
Itsellä toisen silmän läpän kanssa oli vähän ongelma, se ei pysynyt paikoillaan ja pidin piilaria ekan yön, mutta sitten kaikki onkin mennyt hyvin ja näkö on todella hyvä.
Tsemppiä vaan ja menoksi! Hyvästit rilleille!
kiitos ihanasta viestistäsi " Eirassa käynyt" . En mene Eiraan, mutta toivotaan yhtä ihanaa suhtautumidsta! Päätin juoda yhden siiderin jos hrelpottaisi...
ap
Sanottakoon vielä, että 10 vuodessa leikkaustekniikka/teknologia on entisestään kehittynyt.
Itsellä miinu 6,5 ja 5,5 ja sylinteriä yli -2. Mitkä sinulla?
Lääkäri hoki, että älä räpyttele silmiä ja minä näin vain sen silmää kohti tulevan valon. Kipeää teki (tosin se taisi olla sitä jännityskipua) mutta jälkikipu oli aivan helvetillinen joskin kesti vain joitakin tunteja. Sen jälkeen olen ollut enemmän kuin tyytyväinen silmälasittomaan ja kirkaskatseiseen elämään!
Ongelma on kyllä siinä, että jos sä sitä kamalasti jännität, niin pitäiskö sun lykätä sitä vähän. Puhuin siellä leikkauksessa ollessani lääkärin kanssa juuri siitä, että joillakin ns. " pää hanittaa vastaan" ja toipuminen on vähän hankalampaa. Mutta tääkin tarkoittaa sitä, ettei pääse parissa tunnissa kotiin, vaan hengaa lääkärillä vielä iltasellakin kun ei uskalla avata silmiään.
Mun leikkaus meni mainiosti!!
Ennen leikkausta haastattelin kaikki tuttavani, jotka ovat käyneet samassa leikkauksessa. Yksi kaveri sanoi, että toimenpide kuulostaa kerrottuna paljon pahemmalta kuin se on oikeasti. Yhdyn täysin hänen mielepiteeseensä. Koko homma oli korkeintaan vähän epämiellyttävää ja se oli ohi ennen kuin huomasikaan.
Rauhoittavaa lääkettä mullekin tarjottiin ennen leikkausta, mutta pelkäsin enemmän sitä lääkettä kuin leikkausta, joten jätin sen väliin. Hoitajan kommentti oli, että keskitytään sitten vain hengittämään rauhallisesti.
Nimittäin Lasikissa ei kyllä tunnu kipua silmässä leikkauksen aikana eikä juuri sen jälkeenkään. Ja jos tuntuu, sitä varten saa kipulääkkeen.
Kyllähän se jännittää se leikkaus, ap. Mutta se on sen väärti. Pyydä diapamia, niin ei jännitä niin kovin. Itselle ainakin auttoi.
Esitutkimuksissa hoitaja jo totesi, että silmä on pidettävä räpsymättä (iiristutkimus), " kyllä aikuinen ihminen siihen pystyy tahdon voimalla" .
ap
-6,5 molemmissa +hajataittoa (en muista paljon). Valittavana on zytopik 1300e/silmä tai joku uusin 1600e/silmä.
Ne luomenlevittimet kyllä pitivät silmät auki ja sen muutaman minuutin jaksaa hyvin tuijottaa valoa.
Millainen olo siitä tuli? Entä operaation jälkeen? Missä ollaan?
ap
Siellä rauhoittavan sai halutessaan heti kun ilmoittautui. Mä en sitä halunnut, joten en tiedä siitä olosta. Odotusaulassa odoteltiin vuoroa ja siinä lääke olisi varmaan alkanut vaikuttaa.
Operaation jälkeen sain tummat lasit päähän ja minut ohjattiin hämärään oleskeluaulaan mukavaan nojatuoliin. Tässä välissä sain yhden buranan. Se oli ainoa särkylääke, jonka tarvitsin leikkauksen jälkeen ja varmaan olisin pärjännyt ilman sitäkin. Siinä istuskeltiin, kunnes lääkäri kutsui lähtötarkastukseen ja sitten pääsin kotiin. Koko reissulla meni aikaa vajaa 2 tuntia.
Toimenpide ei ollut kamala, mutta 2h kirvelis silmiä niin kuin olisi saippuaa täynnä sen leikkauksen jälkeen. näen ihan ok, toinen silmä hakee vielä nollaan ja en näe opastekylttejä lukea ym. Hiemn siis kaksoiskuvaa toisessa silmässä. Pitäisi kuulemma mennä ohi...
ap